Ефектно преобразуване на задния двор
17.12.2008г.
|
Преди: Задният двор на тази къща е оголен. |
|
След: Завършеният проект в двора включва стена и пътека от кръгли камъни, площ с тухли, цветни лехи и чимова поляна. Растенията в саксии прибавят височина и възможност за лично пространство към мястото за сядане. |
Искате да преобразувате задния си двор в нещо ефектно и функционално, но не знаете откъде да започнете? Ние Ви предлагаме един проект, който можете да използвате, за да преобразувате сами своята собствена градина.
Стъпка 1: Направете списък с приоритетитеРазделете пространството на сектори и направете списък с приоритетите си относно тези сектори. Организацията е основният фактор за успешно ектериорно проектиране – както по отношение на качеството на изпълнение на проекта, така и по отношение на леснотата.
Стъпка 2: Определете бюджетВреме е да определите бюджет и да започнете да се придържате към него. В момента тази дейност може да Ви се стори скучна и безинтересна, но в дългосрочен план ще бъдете доволни, че сте го направили. Изберете кои растения искате да поставите, от кои материали имате нужда и дали ще се наложи да наемете допълнителна помощ за по-сериозните части от плана. Ако това не влиза в плановете Ви, можете да изпълните проекта на етапи, в зависимост с мащаба на средствата, които можете да отделите.
Стъпка 3: Пренесете плана върху хартияРешете кои сектори ще са изпълнени с трева, кои ще са с цветни лехи, кои ще са с пътека и кои ще са за мястото с настилка.
Стъпка 4: Идентифицирайте проблемните местаПовечето дворове зад домовете не са с еднакво разпределение, затова Вашият план трябва да бъде съобразен именно с това разпределение. Разгледайте за места с процеси на ерозия или слабо обогатена почва. Сега е времето да коригирате проблеми с дренажа и неравностите.
Стъпка 5: Отбележете подземното окабеляванеПреди да започнете да засаждате зеленината, задължително трябва да сте наясно с разпределението на подземното окабеляване, за да не се натъкнете на кабели.
Стъпка 6: Монтирайте базисните частиСлед като сте създали цялостния план на новото разпределение, монтирайте базисната част, която представлява основите на градината. Изберете варовик, тухла или какъвто и да бил друг материал, който пасва добре на външния вид на Вашия дом. Монтажът на базисната част е най-скъпата и трудоемка част от целия проект.
Стъпка 7: Изберете растителносттаВземете под внимание разпределението на слънчевите лъчи в различните сектори и в различните етапи от денонощието. Това е от особено значение за Вашия избор на растение в отделните сектори. Друг важни фактори са състоянието на почвата, както и стилът на къщата. Определете и своите изисквания към стила на отделните сектори от бъдещата градина. Ако ще желаете повече лично пространство, трябва да определете мястото и стила на обособеното кътче за отмора.
Стъпка 8: Засадете растениятаАко разполагате с повече време и малко умения, засаждането може да бъде най-лесната част от целия проект. За дърветата и храстите използвайте естествена почва, а за целогодишните растения смесете почвата с тор. Добавяйки дебел слой тор, смесен със слама, ще сте сигурни, че влагата ще се задържи по-дълго.
Стъпка 9: Поставете тревните чимовеСега е време да засадите тревните чимове на мястото, което сте избрали за тях. Преди това трябва вече да сте обработили и изравнили терена. Накрая полейте добре така засадените чимове и не стъпвайте върху засадената зона поне 2 седмици.
Стъпка 10: Финална стъпкаОтпуснете се и се насладете на така получената нова градина, която създадохте по Ваш вкус и със собствени усилия.