27.08.2009г.
Упоритите петна върху кухненските плотове са нещо обичайно, но въпреки всичко са в състояние да ни извадят извън релси. Стандартният препарат за почистване на битови плоскости е в състояние да премахне част от тях, но на етикета му трябва изрично да пише, че е подходящ за ламинирани повърхности. Тайната на успеха тук е търпението – оставете препарата да подейства за 5 минути (или указаното на опаковката време) и едва тогава го избършете. За много упорити петна може да помогне обикновената найлонова четка. Ако обаче стандартните препарати не помагат, вижте още няколко идеи:
Накиснете петната със сода за хлябПастата от сода за хляб и вода обикновено е достатъчна, за да премахне петната от плодов сок и други течности. Содата обаче е фин абразив и може да надраска повърхностите, затова не я втривайте. Оставете пастата да подейства за час - два и внимателно я отстранете с парцал.
В никакъв случай обаче не оставяйте който и да е препарат да се стича в пролуките по ръбовете на кухненския плот, тъй като течността може да попадне навътре и да отслаби лепилото или ПДЧ материала.
Използвайте разтворителиРазтворителите, например денатуризиран алкохол, ацетон или лакочистител, могат да почистят по-упоритите петна, включително мастило. Те обаче са лесно запалими и летливи, затова нанасяйте върху повърхностите малко количество от тях върху меко парцалче и изтрийте с него.
А белината?Без съмнение белината почиства петната, затова понякога тя се използва разредена за почистване на петна. Повечето производители обаче препоръчват да не се използва белина върху пластмасовите ламинирани плотове, най-малкото защото тя може да обезцвети материала.
В никакъв случай не почиствайте плотовете с телче за съдове или абразивни почистващи препарати, защото те надраскват повърхностите и ги правят по-податливи на бъдещи замърсявания.
Стъпка по стъпка:
1. Смесете малко сода за хляб с достатъчно количество вода, за да получите гъста каша. Нанесете пастата върху петното и поставете отгоре малко кухненска хартия, за да запазите сместа влажна.
2. Намокрете парцалче с някакъв разтворител, например лакочистител, и изтъркайте внимателно. За да не изцапате повърхността с боя за тъкани, използвайте бяло парцалче.
3. Нанесете с чисто парцалче предпазен слой от подходящ препарат за полиране на кухненски плотове, за да намалите риска от бъдещо надраскване. Напръскайте с препарата повърхността и избършете излишъка.