Красив полилей от дървени мъниста




09.12.2009г.
За почитателите на нестандартните аксесоари за интериора, които обичат да майсторят декорацията си сами – този нестандартен и необичаен полилей ще добави цвят и настроение към всяко помещение. Ако не желаете да получите многоцветният ефект, показан на снимките по-долу, можете да използвате само едноцветни дървени мъниста или такива в естествен дървесен нюанс.

полилей от мъниста


Необходими материали:

1. дървени мъниста с желаните размери и форми (от арт магазините и магазините за домашни потреби, или от стари аксесоари)
2. прежда в желания цвят
3. метални обръчи – един голям и един по-малък (използват се например за направата на висящи аксесоари - т.нар. „ловци на сънища“, или за бродерия)
4. ножици
5. линийка
6. кламер

полилей от мъниста


Инструкции:

1. Увийте двата метални обръча с преждата, като завържете здраво двата края на нишката и подрежете излишъка.

2. Измерете и срежете 10- 15 парчета от преждата, всяко с дължина 60 см.

3. Завържете с възел всички парчета прежда към малкия обръч, като ги разполагате на равни разстояния. За завързването използвайте 4- 5 см. от всяко парче, като оставите останалата част от него да виси свободно.

4. Изправете кламера, така че да получите своеобразна игла с кукичка в единия край – с нея ще захващате преждата, за да нанижете върху нея мънистата.

5. Нанижете мънистата на преждата, като използвате кламера – кукичка – подредете ги по свое желание. За да създадете по-стабилен низ, преди всяко мънисто направете по един възел, за да не се размества то. Когато покриете 20 см. от дължината завържете възел и оставете свободен края на преждата (с оставаща дължина около 35 см.), като всички парчета трябва да са направени по същия начин.

полилей от мъниста

6. Завържете на възел всяко парче прежда около големия обръч, като разполагате парчетата на равни разстояния едно от друго. Когато свършите с тази стъпка и провесите така получения абажур, двата обръча трябва да своят хоризонтално, без да се накланят на една страна – ако това не стане, нагласете отново парчетата прежда, докато постигнете баланс.

7. Продължете да нанизвате мънистата и в долната част на парчетата прежда, така както направихте това в горната им част.

8. Когато покриете с мъниста още 25 см. от дължината на парчетата прежда, завържете възел. От всяко парче ще Ви остане свободна ниша с дължина около 10-тина см. - захванете тези краища и ги съберете на едно място под големия обръч. Отново проверете дали абажурът е добре балансиран.

9. Направете голям възел, за да захванете всички нишки – точно под последните им мъниста. Ако искате, подрежете част от свободно висящите краища, като оставите само 4-5 см. от дължината им.

10. Сега, ако желаете, можете да вкарате в абажура висяща крушка или пък да закачите аксесоара като декорация. Ако ще използвате крушка, позиционирайте я в онази част на полилея, в която той е най-широк (добре е да използвате по-голям обръч за повече пространство във вътрешността на абажура) - така ще ограничете близостта на горещата крушка с мънистата или нишките. Не забравяйте - тя не трябва да се докосва до нито една част от декоративния абажур.

полилей от мъниста

Забележка: Използвайте крушка с малка мощност (например 25W), за да намалите риска от прегряване – не оставяйте лампата дълго време включена без наблюдение, тъй като има риск от нагряване и запалване на нишката на полилея. Поради тази причина полилеят не е подходящ за бебешката или детската стая (освен като декорация без лампа) – най-добре е да го поставите в дневната, в кътчето за четене, където да се възползвате от слабата мека светлина на лампата.


разпечатай