14.01.2010г.
През лятото на всички ни се иска да прекараме повече време навън – сред зеленината на природата и свежия въздух. Ако разполагате с достатъчно място в двора си, можете да "преместите" кухнята си там. Това означава да изградите до дома си лятна кухня, която да съдържа всичко необходимо за приготвяне на храната. Към нея можете да направите и външна трапезария – маса за хранене, няколко стола и подходящ чадър (ако няма естествена сянка над тях). Наистина, лятото все още е далеч, но за да му се насладите пълноценно от новата си външна кухня, трябва да започнете да планирате проекта отрано.
Мислете за своите нуждиКогато планирате лятната кухня, замислете се за нуждите на вашето домакинство – така няма да претрупвате пространството с ненужни неща, а и ще спестите пари от тях. В магазините могат да се намерят множество уреди и приспособления, които ще улеснят приготвянето на храната, но по-голяма част от тях Вие няма да използвате и следователно не са Ви нужни. Например, ако обичате да каните често приятели у дома, това означава, че ще готвите повече ястия – за целта ще Ви трябва повече пространство върху плотовете. Ако пък семейството Ви е три- или четиричленно, вероятно ще са Ви достатъчни една мивка и грил.
Предвидете си място за храненеКогато „сглобявате“ кухнята, не се фокусирайте само и единствено върху приготвянето на храната. Не забравяйте да оставите достатъчно място и за лятната трапезария, така че да имате достатъчно място да се настаните удобно и да се нахраните на открито. Вариантите тук са много – метална, дървена или пластмасова маса за хранене, заедно с няколко стола, дървена пейка (свободно стояща или вградена) и прочее. За сянка можете да си осигурите голям чадър, балдахин или дори малка тента, но при възможност можете да използвате естествената сянка на дървета, храсти, лози и прочее.
Включете кухненска мивкаМивката е един от най-важните и често ползвани елементи в кухнята в дома – нещо, което важи и за тази извън него. Течащата вода е необходима за изплакване на плодовете и зеленчуците, за измиване на съдовете, за почистване, за приготвяне на храната и прочее.
Планирайте място за съхранениеПри подготовка на храната навън е изключително досадно да се налага да влизате и излизате непрекъснато, за да вземете необходимите продукти или приспособления. Затова предварително подгответе специални места (чекмеджета, шкафове или дори количка на колелца), където да поставите тези неща, за да Ви бъдат подръка.
Не забравяйте осветлениетоНа пръв поглед осветлението може да не Ви се струва от фундаментално значение за външната кухня, но то със сигурност е едно голямо предимство. Повечето светлина е особено важна след залез слънце, когато готвите и се храните навън.
Повече място на кухненския плотСъщо както във вътрешната кухня, навън също имате нужда от достатъчно място за приготвяне на храната. За целта е добре да изберете плотове от издръжлив, лесен за почистване материал, който да е устойчив на атмосферните условия. По отношение на цветовете, по-добре изберете по-светли нюанси, тъй като през лятото плотовете в тъмни цветове се нагряват силно (същото важи и за метала като материал).
Лесен достъпКолкото и добре да оборудвате лятната кухня, вероятно все пак ще Ви се налага да влизате навътре за нещо. Затова осигурете си безпрепятствен и бърз маршрут от вътрешното до външното помещение. Важни елементи тук са: лесно отварящи се врати, достатъчно широки коридори, равна настилка.
Помислете за детайлитеМалките детайли могат да бъдат също толкова важни, колкото големите елементи, особено що се отнася до удобството. Помислете например за вградена дъска за рязане под формата на чекмедже, за красиви шкафове в ярки цветове, за удобен вентилатор за разхлаждане в горещите летни дни и прочее.
Планирайте електрозахранванетоАко ще използвате уреди на електричество (а не само барбекю на дървени въглища), в лятната кухня ще Ви е необходима система за електрозахранване. Затова ще се наложи да изкарате навън електрически контакти по един или друг начин, в зависимост от разстоянието на лятната кухня от жилището и характеристиките на помещението (дали е изградено за постоянно или е с временен характер). Вариант е изкарването на разклонители навън, но вградените контакти са далеч по-удобни и безопасни.
Осигурете заслонДори през топлите летни месеци е добре да имате на разположение удобен заслон, особено ако в района, в който живеете, вали често. Заслонът може да е прозрачен, за да пази от дъжда или да играе функцията и на навес срещу слънчевите лъчи. Това Ви дава повече възможности да се възползвате от лятната си кухня, без да се съобразявате толкова с времето навън.
Изберете подходящ грилГрилът е ключов елемент от лятната кухня, затова се уверете, че сте избрали такъв, който е най-подходящ за Вас. Решете дали е по-добре да вземете преносим грил или вграден в специално изградена каменна/ тухлена конструкция; дали грилът да бъде на газ или на дървени въглища; колко голяма площ за печене Ви е необходима (единичен, двоен, малък, голям) и прочее.