23.09.2010г.
Ако кажем, че японската култура е уникална и неповторима, това твърдение би било твърде недостатъчно. Именно тази индивидуалност и мистичност привличат дизайнерите и обикновените хора така силно към японската живопис, изкуство и творчество.
Мнозина желаят да пресъздадат японския интериор у дома. За да се направи това, трябва да се вникне в културата на тази загадъчна страна – в това особено възприятие на света, в тези закони, според които живеят самите японци. Изтокът, включително и Япония, е интровертен, т.е. той е съсредоточен към вътрешния свят и чувствата. Затова японският интериор е почти винаги минималистичен. Тук духовното властва над материалното, но в същото време се изразява чрез него.
Малкото на брой мебели и аксесоари, както и изобилието от свободно пространство – това са някои от характеристиките на класическия японски интериор. Но тук всеки предмет служи на една единствена цел – да създаде и да поддържа хармонията в дома.
МебелитеЯпонските мебели привличат със своята простота, лекота и грация, и което е най-главното – със своята мобилност. Един от основните елементи в интериора е татами – традиционна сламена подова настилка. С такива настилки обикновено е покрит целият под в стаята. Татамито по правило се подменя с ново не по-често от веднъж на две години. По такова покритие е много приятно да се ходи на бос крак. Ако по-малко по размер татами се постави върху футон (японски матрак), се получава семпло и много удобно легло, което при необходимост може много бързо да бъде прибрано.
В японския дом по традиция има една голяма стая, която може да бъде разграничена на части при нужда. Много популярни са възглавничките за сядане и ниските масички. Съдовете и вещите се съхраняват в шкафове, които могат да бъдат вградени в стените или в специални ниши в тях, а дори и в пода.
Традиционен вид японска мебел е „тансу“. Той се е появил през първата половина на ХVІІ век в епохата Едо. „Тансу“ в превод от японски означава „кутия“, „сандък“, т.е. място за съхранение на вещите. Всички подобни мебели – шкафове, скринове, сандъци и т.н. са се изготвяли от скъпа дървесина, покривали са се с лак и са били с доста висока цена. Обикновено се е използвала дървесина от дърветата хиноки и суджи, както и по-твърдите разновидности тръстика. Сандъците и шкафовете за съхранение на дрехи са се изготвяли и от дървото кири, тъй като дървесината му добре попива влагата. Само висшите класи са могли да закупуват подобни мебели и по тях е могло да се съди за социалното положение на стопанина.
Днес в Япония са много популярни мебелите от тиково дърво. От неговата дървесина се изготвят столове, скамейки, шкафове, сандъци, рафтове и др.
ДекорациятаПространството, детайлите и осветлението са важни съставни части на японския интериор. Например, често с помощта на „шоджи“ (панел, състоящ се от дървена рамка и прикрепена към нея оризова хартия) пространството се разделя на зони и след това тези зони се украсяват с определени декоративни елементи.
Много от вещите в японския интериор са многофункционални. Красивата лакирана масичка служи както като място за хранене, така и като елемент от декора. Вместо врати японците предпочитат „норенс“ - завеса за врата, направена от 100% памук с ярко трафаретно изображение.
Трудно е да си представим японския дом без икебана или миниатюрните дръвчета бонсай. Традиционни за японския декор са още вазите, дървените кукли, бронзовите статуетки, копията на старинни свитъци, както и елегантните порцеланови съдове.