18 съвета за по-здравословен дом – първа част




27.09.2010г.
Тези експертни съвети ще Ви помогнат да направите дома си по-здравословен и безопасен за Вас и Вашето семейство.


Подобрете качеството на въздуха в дома
 
18 съвета за по-здравословен дом

Нездравословният въздух може да се получи в резултат на материалите, използвани при строителството на дома. Някои видове дървени мебели и шперплатови подови настилки съдържат смоли, които отделят летливи органични вещества. Търсете продукти от солидно дърво или такива, които не отделят урея-формалдехид. Отделянето на тези вредни вещества намалява с времето - ако сте закупили продукти, съдържащи урея-формалдехид, осигурете достатъчна вентилация в помещенията в продължение на 48 до 72 часа.


Използвайте бои с ниско отделяне на летливи органични вещества
 
18 съвета за по-здравословен дом

Ако лакирате дървените мебели и паркета или боядисвате стените, изберете продукти, които не отделят летливи органични вещества (т.нар. VOC). Нискотоксичните, обезмирисени лепила на водна основа и смолите са най-добрият избор, тъй като те имат по-малко изпарения, и бързо спират да отделят химикали.


Освежете въздуха с вентилатори

 
18 съвета за по-здравословен дом

Използвайте вентилатори в кухнята и банята, когато готвите или ползвате банята. Абсорбаторите помагат да поддържате въздуха в кухнята чист,  изхвърляйки замърсителите - въглероден двуокис, водни изпарения и азотен двуокис, който се отделя от газовите печки. Вентилаторите в банята пък редуцират конденазацията, която може да доведе до възникване на плесени.


Използвайте естествена растителност в близост до дома

 
18 съвета за по-здравословен дом

В двора около дома засадете зелени растения, характерни за региона, за да намалите нуждата от използване на пестициди и изкуствени торове, вредните вещества от които лесно проникват в дома. Ако използвате такива продукти, сваляйте обувките си преди да влезете в къщата. За допълнителна сигурност вземете душ незабавно след използването на пестициди и изперете дрехите, които сте носили, отделно от останалото пране.


Монтирайте пречиствател на въздуха

 
18 съвета за по-здравословен дом

Според проучванията замърсяването на въздуха вътре в дома може да бъде пет пъти по-високо от замърсяването навън. Така че обмислете поставянето на пречиствател на въздуха, за да намалите лошите миризми, химичните изпарения и замърсяването на въздуха в дома. Т.нар. HEPA филтри (високоефективно улавяне на частиците) в пречиствателите на въздух премахват микроскопичните частици във въздуха у дома. Някои уреди съчетават тези филтри с допълнителна система за филтриране, като например такива с активен въглен.


Ключът е във вентилацията

 
18 съвета за по-здравословен дом

В името на енергийната ефективност много домове днес са с толкова добра изолация, че в тях няма никакви отвори, през които да прониква свеж въздух. Затова експертите препоръчват в домовете да се инсталира система за вентилация, която да заменя застоялия въздух у дома със свеж въздух отвън. Тази система трябва да е съобразена с размера на дома, климата и броя на живущите в него.


Проветрете добре при поставяне на нов мокет

18 съвета за по-здравословен дом

Когато поставяте нов мокет, проветрете помещението обстойно, като отворите прозорците и използвате вентилатори. Направете това в продължение на 48 до 72 часа след поставянето на мокета, за да могат вредните емисии да се разнесат.  


Съвети за почистващите препарати

 
18 съвета за по-здравословен дом

Премахнете бактериите по кухненските повърхности. Дезинфекцирайте гъбите като ги поставите в микровълновата печка или в съдомиялната машина. Уверете се, че плотовете и кухненските дъски за рязане са от непорести материали и ги почиствайте редовно. Търсете почистващи препарати на базата на растителни вещества, вместо на петролна основа. Освен това се препоръчва почистващите препарати да не съдържат химикали, които могат да раздразнят кожата (например хлор) или да замърсят въздуха при изпарение (например фосфати).
разпечатай