02.11.2010г.
"Простотата не може да стане банална. Тя е противоположната страна на сложността", твърди знаменитият италиански дизайнер Пиеро Лисони. В работата си той се стреми към максимална простота на своите произведения и живее в обкръжението на семпли вещи, а неговият апартамент в Милано може да бъде определен като еталон на минимализма.
За Пиеро Лисони се казва, че е последователен минималист. Всичко, което той създава, отговаря на принципа на простотата. "С каквото и да се захвана, предметен или интериорен дизайн, аз се стремя да не излизам извън рамките на практичността, смятам, че минималният брой детайли е очевиден плюс на всеки един проект. Всичките ми проекти отразяват тази гледна точка, както, разбира се, и моят апартамент в Милано", посочва Пиеро. Домът му е разположен в самия център на града, в сграда, типична за строителството през 50-те години на миналия век.
"Аз винаги се смея от сърце, когато тук идват гости", посочва дизайнерът. "Те се качват по стълбите (а аз живея на най-горния етаж) с толкова изплашени лица! Това е заради сградата, която наистина изглежда застрашително – какво може да се очаква от сграда от 50-те години, построена на вълната на първите следвоенни (и доста несръчни) опити за градостроителство. За сметка на това, попадайки при мен, вече в самия апартамент, всички се отпускат и идват на себе си. Приятелите ми казват, че именно тук разбират какво е това покой".
Апартаментът е много светъл и просторен и се състои от няколко преливащи едно в друго пространства, и наистина е много трудно да се подбере друго определение, освен изключително спокоен. "Това е място за релаксация", споделя Пиеро. "Всъщност изначално основната ми цел не бе това, но вече към края на работата ми стана ясно, че интериорът е напълно в духа на релакса".
Благодарение на това, че апартаментът е на висок етаж и има няколко големи прозорци, тук действително има много светлина. "Казват, че Италия е слънчева страна. Може би е така, но не и Милано. Ако се съди по този град, Италия е дори по-сива и от Лондон", шегува се дизайнерът. "Затова за мен бе извънредно важно да внеса в интериора усещане за светлина".
Друга идея, лежаща в основата на интериора е стремежът към хармония, но Пиеро Лисони разбира и това понятие по свой начин: "Струва ми се, че хармонията не е задължително да е свързана с любимия ми минимализъм. Например една църква от барока представлява по-скоро излишък на декорация, орнаменти и злато в неимоверни количества, но ако се вгледа човек по-внимателно, се оказва, че целият този външен хаос скрива една потресаваща вътрешна хармония и всъщност всичко в нея е организирано наистина по гениален начин".
"Понякога домовете, в които живеят самите дизайнери, се превръщат в истински персонални музеи. В моя апартамент, разбира се, има вещи, създадени от мен – от себе си не можеш да избягаш. Но въпреки това, освен мои произведения тук могат да се видят и творения на мои колеги, например на Еторе Сотсас, Паола Навоне, Широ Курамата, както и някои антикварни предмети", допълва дизайнерът.