Къща с облик, повлиян от Далечния Изток




11.11.2011г.
Семейната обител на двойката Клаус и Мона Линдхорст се намира в предградието на Хамбург и външният й дизайн отразява влиянието на европейско-азиатската култура и архитектура. Къщата впечатлява със своята откритост, рационалност, светлина и елегантен дизайн, типични за японския стил.


Стилна архитектура и впечатляващ дизайн

Къща с облик, повлиян от Далечния Изток

Външната архитектура на къщата напомня формата на куб, който е осем метра висок, шестнадесет метра широк и с дължина тридесет и два метра. Една трета от общата площ е с открита проекция. Фасадата, която е с изглед към озеленената градина, е заета в по-голямата си част от стъклени плоскости, които придават на конструкцията прозрачен вид и визуално създават усещане за преходност на екстериора и интериора. В градината има малко декоративно езерце, в чиито води плуват лилии.


Просторен дворен терен

Къща с облик, повлиян от Далечния Изток

Обширна тревна площ заема терена от задната страна на къщата. От тази страна е разположена и входната врата, боядисана в червен цвят – типично за японския стил. Задната фасадата е с дизайн, различен от този на предната – тук прозорците са по-малко на брой и с по-малки размери. Външната част е покрита с бяла мазилка, която контрастира на фона на заобикалящата зеленина.


Входно помещения с ярко обагрено стълбище

Къща с облик, повлиян от Далечния Изток

Фокусна точка във входното помещение е стълбището, което води до горния етаж, където са разположени галерията, стаята за гости, банята и двете спални. Яркият червен цвят, в който е боядисано то, привлича погледа. Близо до него е разположена висока етажерка със стъклени витрини, в която са подредени разнообразие от азиатски експонати, които са с колекционерска стойност.


Всекидневна стая и трапезария

Къща с облик, повлиян от Далечния Изток

Характерно за интериорния дизайн е, че декоративните детайли, използвани в обзавеждането, са редуцирани до минимум, тъй като собствениците са любители на изчистените и опростени форми. Високите до тавана врати са плоски – без рамки, а шкафовете са със семпла структура, доближаващи се до дизайна на ефирна стъклена етажерка. Декоративните елементи на прозорците имитират конструкцията на традиционните японски плъзгащи се врати и паравани  шоджи.


Ефектът на атриума

Къща с облик, повлиян от Далечния Изток

Конструкцията на атриума, разположен  в централната част на къщата, е съставена от стъклени плоскости, през които навлизат слънчевите лъчи и правят интериорите на стаите от двата етажа по-приветливи и светли. Вътрешната зона на атриума е засадена с бамбук, който поставя свеж акцент.


Кухня в топлите тонове на дървесината

Къща с облик, повлиян от Далечния Изток

Кухненският интериор е с изчистени форми – обзавеждането е деликатно и практично. Мебелите са със семпъл дизайн и са изработени от дървесина в топли тонове. Малките хоризонтално разположени прозорци предлагат постоянна гледка към богатата зеленина отвън.


Спалня, със светъл интериор

Къща с облик, повлиян от Далечния Изток

Една от стените в спалнята е заета изцяло от стъклени плъзгащи се врати, които водят към двата алпинеума, разположени в сърцевината на стъкления атриум.  Тази очарователна гледка, която радва окото и гали сетивата, придава допълнителен блясък в спалния интериор, създавайки атмосфера, типична за японската култура.


Типично по японски

Къща с облик, повлиян от Далечния Изток

Дизайнът на стълбището, водещо от всекидневната стая към горния етаж, притежава традиционно японско излъчване, което се определя от съчетанието на четирите цвята - бял, черен, червен и бежов. Тук се забелязва преливане на традиционни елементи с модерни – водещите цветове в интериора са типични за японския стил и култура, а геометричните форми на дизайна на стълбището придават модерен акцент на цялостния облик на помещението.

разпечатай