Минимализъм в интериора




10.12.2012г.

Минимализмът става изключително популярен през 80-те години на 20-ти век в Лондон и Ню Йорк. Основната идея на този стил е липсата на каквато и да било декорация. Той отхвърля разкрасяването на помещенията, типично за класическия и традиционния стил, и е дълбоко повлиян от японските тенденции в интериора и дзен учението, според което семплият начин на живот е в основата на човешкото щастие. Основното мото на архитектите работещи в този стил е: "По-малкото е повече", което се изразява в търсене на максимална простота и изчистеност на пространството. Крайната цел на минимализма е освобождаване от всичко непотребно. Ето и някои от основните правила в изграждането на един минималистичен интериор.

Минимализъм в интериора

Когато става въпрос за цветове, белият цвят се вписва идеално в концепцията на минимализма. Бихте могли да създадете контраст като внесете елементи в черен или друг неутрален цвят. Много е важно да използвате приглушени тонове, които няма да нарушат усещането за хармония.

Минимализъм в интериора

Стените трябва да бъдат изчистени. Избягвайте да ги претрупвате с картини или други произведения на изкуството. Изберете няколко творби и ги разположете внимателно, като се постараете да създадете баланс в пространството.

Минимализъм в интериора

Изберете една подова настилка за цялото жилище. По този начин пространствата ще се слеят в едно цяло и ще засилят усещането за плавно преливане. Различните подови настилки биха внесли напрежение в интериора и със сигурност ще нарушат усещането за спокойствие. Сложете килим, ако желаете. Препоръчително е да изберете едноцветен килим, който няма да повлияе на излъчването на вашия минималистичен интериор.

Минимализъм в интериора

Мебелировката задължително трябва да бъде семпла, с изчистени линии и без каквито и да било орнаменти. Избягвайте шарените дамаски на всяка цена. Организирайте мебелите така, че да може свободно да се преминава между тях. Усещането за свободно пространство и отвореност е много важно при минимализма.

Минимализъм в интериора

Що се отнася до завесите, в минимализма те просто липсват. Много по-добре би било да оставите прозорците без завеси. Ако сте решили все пак да сложите завеси е препоръчително да изберете изчистени десени в естествени тонове. Добър вариант е поставянето на щори, независимо дали са вертикални, хоризонтални или някакъв друг модел. Щорите стоят по-прибрано в сравнение със завесите и нямат този декоративен ефект, характерен за завесите.

Минимализъм в интериора

Изхвърлете всички вещи, които нямат реално предназначение и служат само за декорация. Пространството трябва да бъде изчистено от всичко, което създава усещане за бъркотия. Това няма да ви струва и стотинка, но е от решаващо значение за постигане на естетичен интериор в духа на минимализма.

разпечатай