Как да чистим прозорци като професионалисти - част 2




24.04.2015г.
Знаете ли, че според едно американско изследване чистенето е дейност, която гори повече калории от маратонското бягане? Пролетното почистване отнема средно 16 часа и 20 минути, разпределени в четири дни. С изгорените 3655 калории то далеч изпреварва спортното бягане, при което обичайно се изразходват между 2500 и 3500 калории в зависимост от височината, теглото и телосложението на бегача.

Експериментът показал още, че при чистенето с прахосмукачка за един час се изгарят 238 калории, търкането на пода за същото време гори 258 калории, местенето на тежки мебели - 476 калории, а чистенето на прозорците - 612 калории. Ето още една причина да запретнем ръкави и да измием прозорците – освен всичко друго е и полезно!

Как да чистим прозорци като професионалисти

След като научихме какви инструменти използват специалистите в чистенето на прозорци, вече можем да пристъпим към действие. За да започнете, е необходимо да имате най-малко абсолютния минимум за целта – кофа, моп, микрофибърна кърпа или парцал, и препарат.

1. Напълнете кофата до половината със студена вода. Може да ви изглежда, че горещата вода би свършила по-добра работа за силно замърсени прозорци, но всъщност не е така. Топлата вода се изпарява по-бързо и засъхва по стъклата като оставя неприятни петна. Сложете няколко капки препарат във водата, или (за предпочитане) директно върху мопа.

Как да чистим прозорци като професионалисти

2. Нанесете препарата с помощта на мопа върху прозореца. Изтъркайте добре, за да сте сигурни, че сте разтворили цялата мръсотия, която се е събрала по стъклата. Ако се нуждаете от по-сериозен уред, за да премахнете наслоявания от прозорците – използвайте стъргалката. Имайте предвид, че трябва да я движите само в една посока. В противен случай рискувате да надраскате стъклото.

3. Сега е моментът да вкарате в употреба миячката с гумен накрайник. С нея трябва да оберете пяната и останалия по стъклото препарат. Това си има своите тънкости. Започнете от единия края (от ляво надясно, ако приемем, че държите уреда с дясната ръка). Поддържайте прав ъгъл и прилагайте еднакъв натиск през цялото време. След средата на прозореца наклонете леко така, че да се образува ъгъл от 45 градуса. Това ще ви улесни да съберете водата по стъклото без остатък. Специалистите твърдят, че това се постига с много тренировки, така че действайте по усет, докато сте доволни от резултата.

Как да чистим прозорци като професионалисти

4. За да премахнете водата от стъклото без да оставите следи, започнете от горния ляв ъгъл по хоризонтала до десния ъгъл. Без да вдигате гумената част направете "завой" и продължете от дясно наляво. Така, след няколко "змийски движения" ще имате чисто стъкло без следи.

5. Накрая идва моментът да поправите несъвършенствата (ако има такива) и, разбира се, да почистите ъгълчетата, където не може да достигне инструментът. Тук идва на помощ микрофибърът, или друга мека кърпа, която имате подръка. Това е и финалният щрих. Някои хора все още предпочитат да използват за тази цел стари вестници, но при тях съществува риска да оставят следи от печатарско мастило по току-що почистените ви прозорци. Вестниците не са препоръчителни, ако ползвате препарати, съдържащи алкохол.

разпечатай