Боядисване върху тапети - табу или опция




25.05.2015г.
Боядисването върху тапети без съмнение е една от най-противоречивите ремонтни и освежителни процедури у дома. Като цяло идеята за нанасяне на латекс или друга интериорна боя директно върху тапетите изглежда лесно и бързо решение за моментите, в които искате да освежите дадена стая без да "задълбавате" твърде много в подготовката и ремонта. Истината обаче е, че почти всеки с малко опит ще ви каже, че това не е много добра идея. Причините за това са доста и резултатите могат да бъдат непредвидими. Действително ако премахнете тапетите от стените, които искате да боядисате и освежите, и ги подготвите (почистите, грундирате) – това ще ви осигури най-добрия резултат. Но също така цялата процедура е и доста времеемка.

Има случаи, в които боядисването върху тапет е единственият възможен вариант. Без да навлизаме в излишни подробности, ще се опитаме да дадем правилните стъпки, ако сте се спрели на точно този вариант.

Боядисване върху тапети – табу или опция

1. Понякога боядисването върху тапети може да изглежда наистина зле. Ако тапетите са разлепени по ъглите, цялостта им е нарушена от механични повреди, ако има въздушни мехури между тапета и стената, или петна от влага и мухъл – тогава решението е едно: трябва да махнете тапетите и да забравите за лесния вариант.

2. Ако обаче тапетите са в добро състояние, може би си струва да предприемете алтернативни стъпки за освежаването на вашето помещение. Помнете, че тапетите може да са стари, но да са в доста по-добро състояние от поставените преди година-две. Всичко зависи от това дали са били поставени хубаво още в началото, дали са качествени, а също така и от спецификата на помещението. Като правило влажните и податливи към мухъл помещения не са подходящи за тапети, още по-малко за козметични намеси върху тях.

3. Почистете добре тапетите. Използвайте прахосмукачка и внимателно минете по височината на тапета. За да боядисвате върху тапета, трябва да премахнете прахта от повърхността много внимателно.

4. След това почистете със съвсем леко навлажнена кърпа, гъба или парцал. Ключът към успеха тук е кърпата да е наистина съвсем леко навлажнена и да почиствате вертикално. Не позволявайте в никакъв случай влага да проникне под ръба на тапетите.

5. След доброто почистване и обследване ще можете да видите къде има разлепени части. Ако стърчат ъгълчета или има разлепени места, ще трябва да ги фиксирате с лепило за тапети. Добрата новина е, че с него се работи лесно и е евтино. Оставете залепеното да изсъхне добре преди да боядисвате.

Боядисване върху тапети – табу или опция

6. Убедете се, че цветът на тапета не се разтича. Това се случва сравнително рядко, но все пак при някои декоративни тапети се случва принтът да "поддаде", когато го намокрите леко с вода. Проверете това преди да започнете с латекса. При някои видове тапети има гладко покритие. Убедете се, че желаната боя се нанася добре върху тапета (вижте следващата точка).

7. След като вашите тапети са проверени и подлепени, почистени добре и изсъхнали напълно е време за боядисването. Преди да започнете с пълна пара, изберете малко и по възможност скрито място за тестово нанасяне. Вижте добре резултата от тестовото боядисване преди да продължите нататък. Важно е да разберете как се нанася боята/латекса върху вашите тапети и да прецените колко ръце ще са необходими, за да постигнете желания резултат.

При боядисването върху тапети нещата могат да бъдат непредсказуеми, така че ще се нуждаете от помощта както на вашата собствена интуиция, така и на непредубедено око, което да оцени резултата.

Успех!

разпечатай