Корк за дома




24.06.2015г.
Коркът е един от най-бързо навлизащите материали в строителството и обзавеждането. Това е естествен материал със забележителни свойства, който обаче доскоро познавахме само от приложението му за производство на тапи са вино. Корковите плоскости вече се използват широко като топло и шумоизолация. Всички такива плоскости, както и най-различни изолации, покрития и настилки, се произвеждат от дървото Quercus suber, известно като корков дъб.

Корк

Източниците на корк са разположени най-вече в седем световни страни – Тунис, Алжир, Испания, Мароко, Италия, Франция, Тунис и Португалия. В Португалия е локализирано над 50% от производството и добива на този материал. И днес най-широкото му приложение си остават тапите за вино, но около 40% от добива се използва за интериорни изолации, подови настилки и дори мебели.

Как се произвежда коркът

Корк

Коркът се добива от кората на корковия дъб. Това може да се прави многократно през по-голямата част от живота на дървото, който е около 250 години. При свалянето на вървата - „върджин“ - кора, дървото трябва да е на не по-малко от 25 години. Първият слой обикновено е твърд и грапав. Следващите добиви на вторичен корк са с равномерна структура, колкото повече се сваля кората, толкова по-висококачествен е коркът. При всеки добив се събират по няколкостотин килограма от дърво. Корковият дъб е производителен средно по 150 години, което го прави един от най-възобновяемите в света.

Приложение на корковите покрития

Корк

Растителната тъкан на корка прилича по своята структура на пчелна пита. Като материал е много еластичен и издръжлив и има почти пълна водонепропускливост. Топло и звукоизолационните качества на корка превъзхождат повечето синтетични заместители на пазара. От алгомериран корк се правят „най-тихите“ подови настилки. Те се пресоват при високо налягане и температура, тази обработка удължава живота и времето за експлоатация на настилките. Като подови настилки на пазара се предлагат най-различни варианти с различна дебелниа и плътност. Стандартно подовите настилки от корк са с плътност около 600-800 гр./куб.м.

Видът им варира от натурални, до специални лакирани и облицовани с PVC коркови настилки. Като декоративна стенна облицовка коркът се предлага на тънки листове от по 200 гр./куб.м. И при тях оцветяването и текстурата могат да бъдат различни, предлагат се и импрегнирани и лакирани облицовки за вълна водоустойчивост. Освен за настилки, коркът е много популярен и като подложка за други видове подове. Този вид подложки ни спасяват от шумовете и скърцането, които стандартния паркет издава. Популярни са и корковите тънки фурнири, които имат различно (най-вече декоративно) приложение в интериора и обзавеждането на дома.

Корк

С корк можете да облицовате почти всяка повърхност, стига да няма големи неравности. Може да се използва и за реновиране на мебели, но най-разпространен си остава за подови настилки и стенни облицовки. Един от най-лесните варианти да си поставите сами коркова настилка е да изберете плочи (предлагат се с различни размери) от корк, които могат да се поставят дирекно върху други настилки, като например мозайка. Ако се третира с лак коркът може да издържи между 15 и 20 години, което го прави един от най-трайните естествени материали за подове.

Съвети

Как се поставя коркова настилка

Преди поставяне оставете материала да престои най-малко 12 часа в помещението изваден от отпаковката, за да се аклиматизира. Коркът, както и дървеният паркет и ламинатът, трябва да се пази от изгаряне.
разпечатай