Облицовки и настилки с полигонални плочи от Ивайловградски гнайс




25.06.2015г.
Много от популярните дизайни и начини за работа с естествен камък гнайс могат да се изпълнят с обработени – оформени и предварително оразмерени плочи. Този прийом върши отлична работа, когато искате да облицовате вътрешни или външни стени плътно, като се възползвате максимално от отличните изолационни свойства на Ивайловградския гнайс. От друга страна едно от най-забележителните качества на гнайса е неговият уникален, неповторим външен вид. Естественият камък се добива в различни цветове в зависимост от минералния му състав, като най-разпространените и търсени окраски са с оттенъци на златисто, жълто или по-консервативния сив гнайс.

Голяма част от чара на интериорните и екстериорните решения с естествен камък са „несъвършенствата“ на камъка, които създават усещане за неразривна връзка с природата и следват органичните форми на гнайсовите плочи. Това е един от най-търсените ефекти при работа с камък.

Облицовки и настилки с полигонални плочи от Ивайловградски гнайс

Полигонални плочи от Ивайловградски гнайс

Често можем да видим такива дизайнерски решения в къщи, хотели и градини, където е търсен битовият стил. Той придава неподражаем уют и спокойствие, а в същото време възможностите за работа с камъка са неограничени. В тези случаи професионалисти и клиенти търсят неоформени, разноъгълни (познати и като „чупени“) гнайсови плочи – така наречените полигонални плочи.

Полигоналните плочи представляват парчета неоформен гнайс, при които се запазва формата, без да се оформят и режат машинно. Камъните се подбират и групират по дебелина и големина. Предлагат се в свободен размер, който може да варира. Работата с полигонални плочи от Ивайловградски гнайс може да е истинско произведение на изкуството – комбинирането на камъните се прави по усет и крайният резултат наподобява изящна мозайка от естествени форми, между които има фуги.

Облицовката с полигонални плочи е често срещана при цокли на къщи, като освен естетична има и защитна и изолационна функция. В решенията за градината пък неоформеният гнайс може да се използва като настилка, за пътеки, алпинеуми и различни ефектни решения. Може да се фугира с циментови смеси, както и с тревна фуга – за дворове и градини. И в двата случая полигоналните плочи, подредени с желание и усет, представляват страхотна гледка. От функционална гледна точка облицовките и настилките от гнайс са едни от най-издръжливите и сравнително непретенциозни за поддръжка решения.

Полигоналните плочи от гнайс за настилка се поставят върху бетонова основа. Предлагат се в свободни размери с дебелина от 1.5 – 2.5 сантиметра за облицовка и до 4.5 сантиметра за настилка. Необработените камъни се сортират по цвят, дебелина и размери на палета.

Повече информация  за размерите на гнайса

Ако се нуждаете от плочи за облицовка е добре да изберете такива с по-малка дебелина. Що се отнася до подходящите размери – изборът зависи от спецификите на вашата стена. Ако облицовате малка площ може да изберете по-малки по размер плочи, за да постигнете добър естетически ефект и да защитите стената от атмосферни влияния и ерозия. Ако се облицоват големи площи, по-добрият избор е голям размер плочи.

Характерна текстура на гнайсови плочи от Ивайловградския регион

За настилка ви трябва здрав камък, който да издържа на натоварвания. Гнайсът от Ивайловград е идеален за целта. Камъните могат да са с дебелина между 2.5 и 4.5 сантиметра. Поставят се върху бетонна основа, тревна фуга, вибрирана пясъчна настилка.

Полигоналните плочи придават естествен и автентичен вид на интериора и екстериора, удобни са за създаване на фигурални композиции, и не на последно място са много изгодни, защото не изискват допълнителен разход за машинно рязане и дооформяне.

Освен от гнайс въпросните облицовки биха могли да се правят и от други естествени камъни, като травертин и гранит.

Повече информация за травертин и гранит
разпечатай