27.07.2015г.
Малко хора могат да отрекат, че китните горски къщички са им слабост – и как иначе! В тях се крие сладко и мечтателно усещане, сякаш извадено от приказките, неустоима романтика и почти пасторален уют. Това, в комбинация с интересни архитектурни и дизайнерски решения, е нещото което приковава вниманието и към тази необичайна постройка, намираща се в горите на Точиги, Япония.
Тази нетрадиционно изглеждаща къща е дело на архитекта Хироши Накамура и въпреки нестандартната си, поне за съвременните възприятия триъгълна форма, е вдъхновена от конструкцията на индианските типита. „Ваканционната къща“, както я определя самият Накамура, носи името Насу Типи и предлага 156 квадратни метра комфорт и спокойствие в изключително живописна местност. Внимателно проектирана е в съзвучие с условията на района, което я прави истински хит според популярните екологични и енергоспестяващи тенденции в строителството.
Триъгълната форма е считана за непрактична в конвенционалната западна архитектура, заради голямото неизползваемо място, което предполага. Тук обаче тази структура има своето предназначение, заради характеристиките на земята, върху която е построена. Точиги е стръмен крайбрежен район, в който винаги съществува възможността за свлачище. Къщата-типи е специално проектирана с една идея напред за тази опасност, а триъгълната форма и специфичното разположение на сградата я правят устойчива и сигурна.
Основният използван материал е дървото – нещо, което е напълно на място, когато става дума за малка хижа сред природата. Всичко е изпълнено с невероятно, типично японско внимание към детайла. Природата е „впрегната“ и като източник на изолационен материал за тази очарователна сграда. Силните слънчеви лъчи и солените изпарения във въздуха означават и бърза корозия и амортизация на дървото. Хироши Накамура е решил този проблем със специален слой почва (компост от кедрова и кипарисова кора), чиито бактериални качества предпазват дървото от пагубните влияния на околната среда. Покритието се нанася с помощта на специална въздушна технология като спрей. Въздушните каналчета, които се образуват естествено в този нестандартен изолационен материал, предпазват дървото и образуват микросистема, която спомага за по-добрия микроклимат в къщата.
Във вътрешността си този колоритен дом предлага нестандартно разположение, подчинено на триъгълните форми, което обаче предлага добър базисен комфорт.
Оригинално типито е традиционна конусовидна индианска шатра, в каквато са живели главно племената от Великите равнини, както и индианци от други културни и етно-географски райони в Северна Америка. Автентичната дума „типи“ значи „дом“ или „жилище“ на езика лакота (сиу).
Конструкцията на типито се състои от скеле, изградено от две съставни части - пръти и покривало. Чергилото е изработвано най-вече от кожа на бизон или елен. Едва в края на XIX в., с населването на европейците типитата са изработвани с брезент. Носещата конструкция се прави с 12 до 18 пръта, които се подреждат във формата на конус и се връзват към върха.