07.08.2015г.
Строителството, архитектурата и жилищният дизайн се развиват с бързи темпове, които целят да отговорят максимално адекватно на пазарните изисквания и нуждите на хората и бизнеса. Всички знаем, че времето е пари. Когато става дума за строителни работи, това е особено валидно. Едно от най-големите неудобства, с които се сблъскват инвеститорите в строителни проекти, са именно дългите срокове. Времето, което отнема построяването на една сграда "до ключ" е различно в зависимост от проекта, но често пъти съкращаването му не е в полза на клиента.
Ето защо дизайнерът Фелипе Асади опитва да доведе строителството на жилища до едно по-различно равнище. Той инкорпорира модерните строителни техники и използва най-съвременните технологии, за да съкрати драстично времето, необходимо за построяването на едно семейно жилище.
Къща, построена за 45 дниАсади стартира проекта през 2014 г. и създава тази къща-прототип. Тя е построена на терен в Чили и всичко това отнема... 45 дни. Четири от тези дни е отнело всичко необходимо да бъде транспортирано до мястото, а цялата инсталация е отнела на екипа 6 часа.
Къщата се състои от четири идентични модула с размери 3.5 на 6 метра. Размерите са определени от известни законови рестрикции – това са максималните размери на панелите, които могат да се превозват без полицейски ескорт за безопасност.
Интериорът е структуриран в три спални, две бани, помещение с мивка и всекидневна с кухня и трапезария. Всички помещения се събират на площ от скромните 80 квадратни метра. Къщата е изградена от индивидуални модули, което позволява на бъдещите клиенти да я конфигурират според своите предпочитания, като следват набор от правила.
Прототипът е монтиран на повдигната основа върху подпори. Околностите, където е издигнат първият прототип на Асади, е прекрасна местност с красиви гледки. Всички водопроводни и електрически системи и консумативи са предварително изработени и монтирани и са готови да се свържат и използват веднага, след като къщата е "инсталирана".
Металната структура осигурява издръжливост и стабилност, докато лекото дърво, използвано за стените, пода и таваните, придава топлина, но и сериозно олекотява конструкцията.
Интериорният дизайн е семпъл и елегантен. Дървото придава уют и топлина в дома, и е достатъчно функционално, за да задоволи всякакви нужди и изисквания. Най-големият плюс на сградата-прототип е внимателно премислената й структура, която е проектирана да е евтина и ефективна.
Независимо дали подобен проект се използва за създаването на вила или постоянен дом, напредничавите идеи на архитекта и дизайнер Асади със сигурност ще срещнат много поддръжници.