Кризата ще ускори фалитите на малките производители на мебели
Интервю с Тошко Тодоров, собственик на Ескалибур ЕООДПоследни Интервюта
*Зелените сгради* ще станат изгодна инвестиция
Санирането ще помогне на строителството да излезе от кризата
При земетресение най-рискови са сградите, строени без проект
Коментирай Изпрати на приятел Разпечатай
Тошко Тодоров е собственик на шуменската мебелна фирма "Ескалибур" ЕООД, създадена преди 18 години. Роден е в Шумен през 1973 г. Завършил е "Дърворезба, иконопис, вътрешна архитектура и дизайн" в Средното специално художествено училище за приложни изкуства в Трявна. Изографисал е параклиса на Мадарския конник, реставрирал е Даскаловата къща и църква в Трявна. В началото се насочва към производство на мебели с дърворезба. "Ескалибур" е представител за региона на турския концерн "Кастамону", който има 16 предприятия в цял свят за производство на плоскости и ламинат. Във фирмата работят над 30 души.
Г-н Тодоров, започнали сте с производство на мебели с дърворезба, а сега изработвате корпусни мебели. Кое наложи тази промяна?
- Наистина в началото започнахме с мебели от масивна дървесина с дърворезба, а сега произвеждаме мебели от плоскости. Една от причините за пренасочването е търсенето на пазара. Тенденцията напоследък е мебелите да са по-изчистени, а това се постига с материалите, които споменах. Другата причина е, че в нашия регион няма голям добив на качествена масивна дървесина. А ако трябва да се доставя от Велинград или от Родопите, материалът се оскъпява прекалено много и няма да сме конкурентоспособни.
Сега разполагаме със склад за материали и обков, склад за готова продукция, производствено хале за корпусна мебел. Те са разположени на площ от около 1.3 дка. Разполагаме с магазин за мебели и мострена зала в Шумен, който по всяка вероятност ще се разшири. Надявам се да осъществя идеята през следващите години шоурумът да се разшири на площ от около 2 дка, за да може да се изложи цялата продукция.
Финансовата криза сигурно няма да подмине мебелния бранш. Предвиждате ли фалити?
- Мисля, че ще има фалити. Малките производители не могат да се конкурират като качество, тъй като нямат необходимите машини и оборудване. Немислимо е да произведеш качествени мебели на малка площ от 20 кв. метра примерно. Няма как да се опазят мебелите чисти, не може да се избегне опрашаването, не може да се отрежат плоскостите на 5-метрова машина, ако помещението е 10 м дълго. Нишата, която заемаха малките производители, сега се заема от китайска стока. Тя се произвежда серийно, евтина е. Затова предполагам, че малките мебелни производители ще затворят. При поръчковите мебели нещата стоят по друг начин. Клиентите са по-малко в сравнение с преди четири-пет години, но пък и фирмите са по-малко. В нашия регион предприятията, които произвеждат качествени мебели, са 3-4, а останалите около 40 правят всичко - мебели, врати, корпусна мебел, масив. Няма как в едно малко помещение да наредиш машини за всички тези производства. Клиентите вече избягват такива мебелисти. Мисля, че икономическата обстановка ще ускори процеса на фалитите на малки производители до 1-2 години. Дори вече някои от тях започнаха да си търсят работа като работници при нас. Вариантът за малките производители е да правят инвестиции в база, машини и оборудване, за да могат да оцелеят.
Кои са основните проблеми в мебелния бизнес?
- Един от проблемите е нелоялната конкуренция и неравнопоставеността в бранша. Не мога да си обясня как се произвеждат мебели в гаражи в центъра на града, в жилищни сгради. Никой не ги е затворил, не е ясно и какви данъци плащат. А за да произвеждаш мебели, са необходими над 100 м отстояние от сгради според изискванията. Правилата трябва да са еднакви за всички и да се спазват от всички. Необходими са много пари, за да отговаряш на всички изисквания. Получава се така, че един плаща, а друг - не.
Проблем ли е квалифицираната работната ръка, както е в други браншове?
- Отказал съм се да търся научени кадри. Предпочитам да работя с хора, които имат желание да се научат, въпреки че това е по-бавен процес. Готовите научени работници си имат вече изграден стереотип на работа, който трудно се променя. Това се отразява на качеството на труда им. Назначавам момчета на около 20-25 години. Доброто, което забелязвам последните няколко години, е, че младите искат да се научат. Но трябва и да са финансово мотивирани.
Вносът на евтини китайски мебели отразява ли се на българските производители?
- Разбира се. На този етап борбата е основно между малките български производители и китайските, защото и едните, и другите се стремят да работят евтино. Целта на моята фирма е да работи качествено, но не евтино. Клиентите започнаха да разбират, че за качествена стока се плаща повече. Има тенденция за намаляване на търсенето на некачествена китайска стока. Разбира се, има и качествени китайски мебели, които са и по-скъпи, но се внасят по-малко в България. Мисля, че до няколко години вносителите ще се насочат именно към внос на такива. Така ще се изостри конкуренцията с по-големите български производители. Трябва да сме готови за това.
На какво оборудване разчитате?
- Разполагаме с възможно най-доброто електронно немско оборудване, съобразено с продуктите, които произвеждаме. Това дава възможност в максимална степен за избягването на човешкия фактор, което се отразява на качеството.
"Ескалибур" притежава сертификат според европейските изисквания.
- Да. Фирмата е сертифицирана преди три години по ISO за търговия с мебелни материали, за производство на мебели за Европейския съюз и за цял свят. Изискванията за получаването му са жестоки. Това го считам за голям успех, тъй като само няколко мебелни фирми в България притежават сертификати за износ по целия свят. Той се подновява всяка година, търпим междинни и годишни одити. Все още нямаме износ, но проучваме пазара и се подготвяме усилено. Като качество и обем сме готови. Така или иначе поддържането на сертификата ни задължава да поддържаме високо качество.
Само по индивидуални поръчки ли работите или предлагате и масови мебели?
- Работим и по двете направления. Освен индивидуалните поръчки по проект правим и обзавеждания на хотели, банки, учреждения. Разполагаме с дизайнерски екип, състоящ се от трима души, който проектира различни индивидуални мебели. Правим цялостно обзавеждане. Имаме монтажни групи, които монтират мебелите на място, за да се гарантира качеството. Работим и серии мебели, за да запълним капацитета. Напоследък наблюдавам разделение на клиентите. Едните, които са с по-малки финансови възможности, си купуват сглобяеми евтини мебели с пълното съзнание, че не са качествени. Друга част клиенти държат на качеството, като за тях също не е без значение цената на продукта, но по-важно е той да бъде такъв, какъвто те го желаят по цвят, размер и модел. При серийните мебели тези изисквания няма как да бъдат изпълнени независимо дали са внос или български.
Източник: в. Дневник
Посещения: 6802
Брамак покривни системи ЕООД. Покривът е покрив, когато е БРАМАК. Производство на бетонни керемиди, капаци и елементи за сух...
Вашият специалист за контейнери и мобилни пространствени системи.CONTAINEX разполага с модерни контейнерни депа в България -...
Фирмата предлага голямо разнообразие от настилки, подходящи за офиса, магазина, хотела, ресторанта, както и луксозни домашни...
Крee България е френско-българска фирма, която повече от 15 години строи по френски проекти с модерна архитектура, развива и...