Вдигат студентски град в Суходол
Освобождават общежитията за ведомствени квартири и жилища за бедниПоследни Новини
По ''Красива България'' тази година ще се финансират 64 проекта за почти 15 млн. лв.
Възобновява се строителството на ''Хемус'' между Боаза и пътен възел ''Дерманци''
Стабилен пазар и покупки основно за инвестиция - една прогноза за високия клас жилища
Коментирай Изпрати на приятел Разпечатай
Има идея да бъде построен нов студентски град на територията на Висшето строително училище "Любен Каравелов" в Суходол или в бившето АОНСУ - Академия за обществени науки и стопанско управление в кв. "Овча купел". Тази екзотична идея е на арх. Павел Попов, дългогодишен преподавател в Университета по архитектура и градоустройство.
"На територията на АОНСУ или на Висшето строително училище в Суходол и сега има достатъчно място, за да се построи нов кампус - такъв, какъвто трябва да бъде. Това е много стара идея на випуска архитекти от 1969 г. Общежитията и университетите могат да се преместят и на съвършено друго място - например в Банкя или в някои от кварталите в полите на Витоша. Ако трябва, да се направят нулеви години за прием във вузовете, докато се построят новите общежития", аргументира се арх. Попов.
Освободените сгради на сегашните блокове след това можели да се използват за жилища за социално слаби, тъй като и без друго били достатъчно амортизирани, за да подслоняват елита на нацията. Според прогнози на експерти построяването на ново студентско градче обаче би струвало от няколкостотин милиона лева до един милиард.
Председателят на парламентарната комисия по образованието и науката Лютви Местан, който също участва в дискусията, подкрепи идеята за построяването на нов кампус. "Определено смятам, че ако се прави студентски кампус, то той трябва да започне напълно на чисто. В Банкя или в полите на Витоша, това е въпрос на уточняване. Важно е обаче идеята да се подкрепи от студентите. В сегашния Студентски град няма място за кампус", обяснява Местан.
Новата територия на студентите обаче трябвало да се управлява по силата на два принципа - децентрализация - с даването на повече права на вузовете и екология - с осигуряване на достатъчно зелени пространства. Според депутата от ДПС, трябва да се изясни истината за първопричините, довели до сегашното състояние на Студентския град. "Трябва ясно да се каже кой е виновен и за коя точно сделка. Ако бяхме нормална държава, щяхме в София да имаме 4-5 вуза, останалите да са техни факултети. Не е възможно оптимизирането на системата на висшите училища да се извърши по административен път", допълни Лютви Местан.
Столичната община ще направи необходимото, за да изолира общежитията за достъп на хора и коли. Така щели да се оформят миникампуси, за да приличал Студентският град поне малко на това, за което е предназначен. Районът е и един от най-зле снабдените с транспорт места в столицата. Кметството обмисляло пускането на трамвай до университетите, уверява главният архитект на София Петър Диков. Освен това във ведомството на Бойко Борисов имали твърдото намерение да ликвидират максимално бързо всички заведения, които са незаконни. Още около месец и половина щяла да продължи проверката на търговските обекти в района.
"Това е една мечта. Да се изместят 60 блока и няколко университета на друго място е много сериозно нещо. Разочарован съм от срещата. Тя повече приличаше на предизборен дебат", заявява от своя страна Георги Илиев, председател на Националното представителство на студентските съвети.
Източник: в. Монитор
Посещения: 3454
Вашият специалист за контейнери и мобилни пространствени системи.CONTAINEX разполага с модерни контейнерни депа в България -...
Софстройремонт предлага всички видове външни и вътрешни ремонти, довършителни работи и извозване на строителни отпадъци. 2...
Производител на бетон и бетонови изделия. Предлагаме на партньорите си затворен цикъл на производство, транспортиране и...
Крee България е френско-българска фирма, която повече от 15 години строи по френски проекти с модерна архитектура, развива и...