*Газ дьо Франс Сюез* се отказва от АЕЦ Белене
Последни Новини
По ''Красива България'' тази година ще се финансират 64 проекта за почти 15 млн. лв.
Възобновява се строителството на ''Хемус'' между Боаза и пътен възел ''Дерманци''
Стабилен пазар и покупки основно за инвестиция - една прогноза за високия клас жилища
Коментирай Изпрати на приятел Разпечатай
Френската компания "Газ дьо Франс Сюез" (GDF Suez) е решила да се оттегли от участие в проекта за изграждане на АЕЦ "Белене", за да се концентрира върху собствените си ядрени проекти. Белгийската дъщерна компания на GDF Suez, "Електрабел", беше в преговори с германската RWE за подялба на участието й в атомния проект. В средата на декември 2008 г. RWE и българската държавна компания НЕК подписаха акционерно споразумение за включване на немския концерн в проекта с 49% от бъдещата компания за реализация и експлоатация на бъдещата АЕЦ.
RWE бе предпочетена за стратегически партньор пред белгийската "Електрабел" с оферта за внасяне на капиталова вноска от 1.275 млрд. евро и изплащане на премия от 550 млн. евро на държавната НЕК. Концернът се ангажира и с отпускане на корпоративен заем в размер на 300 млн. евро за текущи разходи и закупуване на оборудване.
За белгийците бе оставена вратичка да се включат в проекта, ако RWE има интерес и такъв бе заявен от германската компания, за да се поделят рисковете в условията на финансова криза. Двете компании водеха преговори за подялба на 49-те процента на пакети от по 24.5 на сто и как да се форсира строежът на бъдещите блокове в Белене. Очакванията на RWE бяха в средата на 2009 г. да се подпише основният договор за включването на чуждестранните партньори в проекта.
Решихме да не продължаваме с този проект, заявява говорител на GDF Suez пред Ройтерс. В момента определяме стратегическите си приоритети в различни проекти, казва още той. GDF Suez се опитва да си запази дял от съживяването на ядрената индустрия с изграждането на френски реактори от второ или дори трето поколение в централи във Великобритания, Румъния и Абу Даби.
RWE потвърди, че не е постигнала споразумение с GDF Suez, но каза, че ще продължи да развива проекта, както е планирано. Обмисляме всички финансови, технически, икономически и организационни въпроси и, разбира се, най-важна е сигурността, казва говорител на RWE.
Източници, запознати с българския ядрен проект, съобщават, че световната финансова криза е затруднила изключително много набирането на средства и че началото на строежа вероятно ще бъде по-късно от 2013-2014 година.
Източник: в. Монитор
Посещения: 1545
Вашият специалист за контейнери и мобилни пространствени системи.CONTAINEX разполага с модерни контейнерни депа в България -...
Фирмата предлага голямо разнообразие от настилки, подходящи за офиса, магазина, хотела, ресторанта, както и луксозни домашни...
Чех-Пласт ООД - производство и монтаж на Al и PVC дограма, окачени фасади, вентилируеми фасади, стъклени врати и витрини,...
Производител на бетон и бетонови изделия. Предлагаме на партньорите си затворен цикъл на производство, транспортиране и...