Българинът е склонен да плати до 2000 лв. за ремонт на покрива
Ремонтираме покривите като улицитеПоследни Новини
По ''Красива България'' тази година ще се финансират 64 проекта за почти 15 млн. лв.
Възобновява се строителството на ''Хемус'' между Боаза и пътен възел ''Дерманци''
Стабилен пазар и покупки основно за инвестиция - една прогноза за високия клас жилища
Коментирай Изпрати на приятел Разпечатай
Българинът не иска да плаща повече от 1000-2000 лв. за ремонт на покрива. Това показаха резултатите от проведената кампания "Ремонтирай с Брамак". Целта на кампанията бе да накара хората да се заинтересуват и замислят за състоянието на сградите, в които живеят, и да се възползват от възможността за изгодна подмяна на стария покрив.
"По време на кампанията се получиха стотици обаждания от граждани. Повечето от тях нямат реална представа за пазара на строителни материали и услуги. Хората искат ремонтът да им излезе без пари, но това е невъзможно. Склонни са да дадат за ремонт не повече от 1000, максимум 2000 лв., за да подменят течащия покрив", каза Елеонора Маркова, маркетинг мениджър в "Брамак покривни системи".
"Обратната връзка от обажданията на хората показа, че те предпочитат да се работи на парче. Българинът има непрактично мислене и предпочита краткосрочно да си спести разходите. Това обаче в повечето случаи излиза доста по-скъпо в дългосрочен аспект. Ремонтирането на покриви се оказва като ремонтирането на улиците. Дупката се запълва с некачествен материал и не след дълго същият проблем е отново налице, само че този път съпътстван с още дупки и течове. Временните кръпки не са решение", допълни Елеонора Маркова.
"Сигурно всички са забелязали, че в повечето големи градове и особено в столицата, масово се санират фасадите на сградите. Вдигат се скелета, закриват се с предпазни мрежи, обновяват се фасадите, а покривите не се пипат, въпреки че с просто око се вижда, че плачат за ремонт. Така градовете ни се изпълват със сгради, приличащи на възрастни дами, пременени с "дрехи" от 2009 година, а на главите с "капели" – оръфани и разкривени – от петдесетте или шестдесетте години на миналия век. Не знам защо е така, но знам, че когато се ремонтира една сграда, се започва от покрива – първо той се прави, а после всичко друго. Разумно е, в този смисъл, когато се вдига скеле, за да се работи по фасадата, то да се използва и да се направи ремонт на покрива, който е петата фасада на една сграда", допълни Владимир Ставрев, собственик на фирма "Булдах" ЕООД, която се занимава с изграждане и саниране на скатни покриви.
Според експертите хората често не си дават напълно сметка какви биха били загубите от една елементарна пролука на покрива. "Всеобщо разпространено е мнението, че старите керемиди са изключително здрави и че щом са стояли 50 или 100 години на някой покрив, ще стоят поне още толкова, а това не е вярно. Керемидата, като всяко подобно изделие, има някакъв ресурс от време (най-вече брой цикли замръзване-размръзване) за използване. При старите керемиди този ресурс е изчерпан поне 80-90%, а и аз не съм видял никъде по магазините да се продават от тези безценни и "изключително устойчиви" керемиди. Така че старите керемиди трябва се изхвърлят или рециклират. Старите покриви от 50-те и 60-те години чак до 70-те са с дъсчена обшивка от дъски с кора (капаци) и керамични керемиди, най-често "марсилски", положени на кал. Това са преобладаващата част от покривите в българските градове и села. Много от тях са "претрисани", ще рече пренаредени, като е изхвърлена калта, защото на нея керемидите се свличат и разместват с годините. Много често тази грешна операция е правена от случайни бригади и е с доста лошо качество. Това води до проблеми с качеството и неточности в монтажа, което пък от друга страна не дава гаранция за нареждането", каза Ставрев.
"И все пак кога една сграда се нуждае от нов покрив и кога само от ремонт на покрива? От важно значение са инвестиционните намерения на собственика – дали сградата ще се използва поне още 20-50 години, или се очаква да бъде съборена в близките десетина и на нейно място да се строи друга. Ако покривът тече, гредите са провиснали и керемидите са станали на "юфка", то той определено е за ремонт. И накрая, трябва да се отбележи, че колкото и качествен да е един покрив, той не е вечен и подлежи на саниране през период от 20-30 години. Въпреки кризата и ограничените си финансови възможности, хората трябва да проявяват повече отговорност към собствеността си и да инвестират в един сигурен дом, който ще им донесе повече дивиденти и доходност", заключи Елеонора Маркова.
Комплексната услуга "Ремонтирай с Брамак" бе първата по рода си в България и се отличава по това, че обхваща всички дейности по ремонта на покрива. С едно обаждане на телефон 070011920 потребителите можеха да поискат и получат безплатно консултация и диагностика на покрива от обучен консултант. Услугата включваше също така транспорт и доставка на покривния материал, разпокриване и извозване на стария (керемиди, летви, греди), поставяне на нови летви, керемиди и покривни принадлежности Брамак, полагане на новата покривна система Брамак от обучен майстор.
Посещения: 2987
Вашият специалист за контейнери и мобилни пространствени системи.CONTAINEX разполага с модерни контейнерни депа в България -...
Фирмата предлага голямо разнообразие от настилки, подходящи за офиса, магазина, хотела, ресторанта, както и луксозни домашни...
Чех-Пласт ООД - производство и монтаж на Al и PVC дограма, окачени фасади, вентилируеми фасади, стъклени врати и витрини,...
Софстройремонт предлага всички видове външни и вътрешни ремонти, довършителни работи и извозване на строителни отпадъци. 2...