Начало ›Новини ›720 строежа по язовирите излязоха полузаконни и няма да...

720 строежа по язовирите излязоха полузаконни и няма да бъдат съборени

От 1470 проверени обекта около язовирите в страната 748 са незаконни

01.02.2011 г.

720 строежа по язовирите излязоха полузаконни и няма да бъдат съборени


От 1470 проверени обекта около язовирите в страната 748 са незаконни и Дирекцията за национален строителен контрол започва премахването им. Това обявиха днес министрите на регионалното развитие Росен Плевнелиев и на околната среда Нона Караджова след приключилата проверка на строителството в чашите на 53-те големи язовира с национално значение. От проверените строежи вече 241 са с влезли в сила забрани за ползване, а 43 строежа са спрени, каза Плевнелиев.

Сред незаконните сгради, които подлежат на събаряне, има както бараки, така и масивни сгради, уточни Плевнелиев. Около 300 от тях ще бъдат премахнати със заповеди на ДНСК до края на април и всички заповеди ще бъдат публикувани на сайтовете на министерството и ДНСК, заяви той. Събарянето на незаконните сгради трябва да стане за сметка на собствениците, но ако се наложи принудително премахване ще бъде отпуснат допълнителен бюджет на строителния контрол, добави министърът. Най-много са незаконните постройки около язовир "Ивайловград", където е т.нар. "Веселото село" от имения на митничари - от 195 проверени обекта там 169 са се оказали са незаконни. От 329 проверени обекта 103 са незаконните. Около яз. "Кърджали" 130 от общо 159-те сгради ще бъдат премахнати, обяви строителният министър.

Останалите 722 проверени обекта обаче няма да бъдат премахнати, въпреки че са в чашите на язовирите, посочи началникът на ДНСК Милка Гечева. Причината е, че макар да са в нарушение на Закона за водите, те са изрядни по Закона за устройство на територията, каза тя. Сградите са строени с всички необходими строителни разрешения, а главните архитекти на общините, които са ги издавали, се оправдават с липсата на яснота за границите на санитарно-охранителните зони на язовирите, посочи Гечева. ДНСК няма правомощия да премахне тези сгради, нищожност за тяхните строителни разрешения може да се прогласява само от съд, в случай, че друга институция ги обжалва, каза началникът на ДНСК. Екоминистерството не е открило незаконни зауствания на отпадъчни води от тях в язовирите, добави министър Караджова - те са снабдени с изгребни септични ями, които не се оттичат във водата.

Девет от язовирите пък до ден днешен нямат учредени санитарно-охранителни зони, които да определят минимални отстояния на строежите от водоема. Два от тях са питейни, посочи Караджова. Единият е яз. Кокаляне, който е авариен за водоснабдяването на София, в случай на проблем с водопроводите от другите 2 водоизточника на София - яз. Искър и яз. Бели Искър в Рила. Другият е яз. Цонево в област Варна, също резервен за питейна вода. При това положение по закон обаче те не могат да бъдат използвани за питейно-битово водоснабдяване в случай на авария, подчерта шефът на дирекцията за управление на водите в ековедомството Асен Личев. Отговорността за учредяването на зоните е на собствениците на 9-те язовира - НЕК, "Язовири и каскади" и "Напоителни системи", а процедурата ще трае минимум година, казаха от екоминистерството. Някои от язовирите вече са в процедура по учредяване на зоната.

Екоминистерството е установило 33 незаконни сметища около водните басейни - главно строителни отпадъци на незивестни фирми, които явно са изхвърляли нерегламентирано, за да не плащат за депониране, каза Караджова. Отговорността за почистването им е на кметовете и те са получили предписания да ги махнат. По думите й някои от бунищата вече са изчистени. При премахването на стотиците незаконни обекти също ще се образува строителен отпадък и кметовете трябва да ги премахнат, в противен случай ще бъдат санкционирани, каза Гечева.

Екоинспекторите са установили също 18 нерегламентирани изпускания на непречистени отпадъчни води в язовирите и на собствениците на съответните сгради ще бъдат наложени глоби. Част от тях са получили указания да монтират пречиствателни съоръжения за мръсната вода, а други, които имат септични ями - да ги изчистят и облицоват с бетон, така че да станат изгребни и да не се отичат в язовира. Незаконно са черпили вода 19 обекта. Отсега нататък екоинспекциите вече ще правят непрекъснати проверки на язовирите, заяви Караджова.

Според Плевнелиев общинските администрации са главните виновници за незаконното строителство. "За язовир Ивайловград от 2007 г. никой от кметовете и главните архитекти не е сигнализирал министерството", посочи той. Освен това редица общински поземлени комисии в години са възстановявали частни парцели в чашите на язовирите, по трасетата на магистрали и дори в националните паркове, каза строителният министър.


Източник: в. Дневник
Посещения: 1563




Коментари

Добави коментар



Фирми Продукти Услуги
Основни категории
 
Containex GmbH
Вашият специалист за контейнери и мобилни пространствени системи.CONTAINEX разполага с модерни контейнерни депа в България -...

 
Подови настилки ООД
Фирмата предлага голямо разнообразие от настилки, подходящи за офиса, магазина, хотела, ресторанта, както и луксозни домашни...

 
Чех-Пласт ООД
Чех-Пласт ООД - производство и монтаж на Al и PVC дограма, окачени фасади, вентилируеми фасади, стъклени врати и витрини,...

 
Булмекс ЕООД
Производител на бетон и бетонови изделия. Предлагаме на партньорите си затворен цикъл на производство, транспортиране и...




 



Тагове Новини