Начало ›Новини ›БСК: Законът за обществените поръчки не работи заради...

БСК: Законът за обществените поръчки не работи заради директната връзка между страните

Бизнесът предлага по-големите обществени поръчки да се провеждат от експертни звена на принципа на публично-частни партньорства

06.12.2012 г.

БСК: Законът за обществените поръчки не работи заради директната връзка между страните


Доклади на Сметната палата показват, че при две трети от обявените обществени поръчки в страната има допуснати нарушение по цялото трасе на процедурата. Останалите просто заобикалят закона. Тази нефункционалност на Закона за обществените поръчки се превръщат във все по-сериозен проблем за бизнеса, защото забавя и усложнява усвояването на евросредства.

Това каза Камен Колев, заместник-председател на Българската стопанска камара, по време на дискусия за усъвършенстване на нормативната уредба в областта на обществените поръчки. В нея се включиха представители на държавата, бизнеса и неправителствения сектор.

Проблемите са известни, коментираха специалистите по време на дискусията. Процедурите са тромави, времеемки и често пъти доста скъпи за участниците в тях, а одобрените изпълнители накрая обикновено са предопределени. Това се случва по два начина - когато възложителят включва в изискванията си нерационални и нерелевантни условия, на които могат да отговарят само конкретни фирми в България. Вторият вариант, е когато са намесени външни експерти, които имат свой кръг от приближени фирми, за които лобират при оценката на предложенията.

Така фирмите не могат да кандидатстват при равни условия и особено потърпевши са микропредприятията, каза председателят на Българската асоциация на микропредприятията Петър Стоянов. Той изтъкна още проблеми по процедурите на обществените поръчки като некачествените задания.

"Бич са ниските цени и това, че на фирмите, участващи в търгове, се прави автодъмпинг. Обявяваме ниски цени, печелим поръчките, след това не можем да ги изпълним и страда качеството. За късмет единици са случаите, при които загиват хора, заради нискокачествената работа", каза Стоянов. Според него постоянната промяна на закона обезсърчава бизнеса да кандидатства. По-добре би било да се направят промени в положителна посока и да се задържат, така че бизнесът да може най-после да се нагоди към тях, коментира Стоянов.

Заради нередностите фирмите все по-често обжалват решенията на експертите и оценките на предложенията си. Това също е един от основните проблеми, изтъкнати от БСК, но заедно с това е истинска пречка за възложителите. "Нашият покрив продължава да тече и изпълнението на ремонта дори не може да започне, докато фирмите обжалват", разказа Елеонора Станоева от Технически университет-София. Тя представи гледната точка на възложителите, които по думите й, също страдат от недомислиците и злоупотребите с обществените поръчки.

Станоева определи сегашния вариант на закона като "най-дискриминационният" за възложителите - закон с твърде много ограничения и санкции. "Това е закон, в който всеки нещо се опитва да докопа, а накрая виновен излиза възложителят - т.е. възложителят, който иска да изпълнява законите", каза Стоянова.

Според Камен Колев и представителите на бизнеса, решение на част от проблемите по Закона за обществените поръчки би било да се прекъсне връзката между възложителите на обществени поръчки и кандидат-изпълнителите. Особено за по-големите обществени поръчки, които според БСК не трябва да се провеждат от министерства и агенции, а от експертни звена, на принципа на публично-частни партньорства. Тези звена ще са обект на по-засилен контрол и това ще гарантира по-висока експертност на оценките. Освен това в комисиите за оценка на предложенията трябва да има представители на браншовите организации, но без право на глас. Това ще гарантира прозрачност за гидията за това как е протекла оценката.

Друг начин да се подобри работата със закона е като се забързат процедурите - например ако се случват по електронен път. За да се предотврати прекомерното позоваване на изключенията в закона, както се случва сега с използването на нелогични изисквания към кандидатите, БСК предлага да се въведат ясни стандарти за това какво е допустимо и какво - не.


Източник: в. Дневник
Посещения: 1757




Коментари

Добави коментар



Фирми Продукти Услуги
Основни категории
 
Containex GmbH
Вашият специалист за контейнери и мобилни пространствени системи.CONTAINEX разполага с модерни контейнерни депа в България -...

 
Подови настилки ООД
Фирмата предлага голямо разнообразие от настилки, подходящи за офиса, магазина, хотела, ресторанта, както и луксозни домашни...

 
Чех-Пласт ООД
Чех-Пласт ООД - производство и монтаж на Al и PVC дограма, окачени фасади, вентилируеми фасади, стъклени врати и витрини,...

 
Булмекс ЕООД
Производител на бетон и бетонови изделия. Предлагаме на партньорите си затворен цикъл на производство, транспортиране и...




 



Тагове Новини