Начало ›Новини ›Заводът за София гълта 1500 тона боклук на ден

Заводът за София гълта 1500 тона боклук на ден

Строителят отнася солена глоба при забавяне

16.05.2014 г.

Заводът за София гълта 1500 тона боклук на ден


1500 тона боклук на ден ще бъдат преработвани в бъдещия завод на София. Дългоочакваното му строителство започна в понеделник и по план трябва да приключи през август 2015 г. "Очаквам от изпълнителите интензивна работа и спазване на качеството и сроковете, ще следя работата по проекта", заяви кметът на София Йорданка Фандъкова. Всеки ден забавяне ще струва на фирмата изпълнител по около 200 000 лева глоба. Относно това дали спрените плащания по оперативна програма "Околна среда" ще се отразят на реализацията на проекта, столичният кмет подчерта, че към момента той се изпълнява, и изрази надежда, че няма да бъде спрян.

В завода ще се карат само битови отпадъци, които ще се сортират ръчно. След това боклуците ще се третират биологично, ще се сушат и накрая от тях ще се произвежда RDF гориво. Всяка година в завода трябва да влизат за преработка 410 000 т боклук. От тях трябва да се произведат 154 000 тона гориво, което ще се използва в "Топлофикация София".

"Благодарение на това може да бъдат заместени около 10-12% от ползвания в момента природен газ, което ще повлияе и на цената на топлинната енергия", обясни зам.-кметът по околна среда Мария Бояджийска. Плановете на общината са след 3 години 30% от столичани да се топлят от отпадъци.

Според анализа на Европейската инвестиционна банка това е икономически по-изгодният вариант, който ще спести на софиянци 150 млн. лв. за 20 г., а животът на депото до завода ще се удължи два пъти, тъй като над 3/4 от отпадъците на София ще се оползотворяват.

Цената на двата етапа на интегрираната система за преработка на софийския боклук - депо, компостираща инсталация и завод за механично и биологично третиране, е 360 млн. лв. От тях 256 млн. лв. ще е безвъзмездната финансова помощ по Оперативна програма "Околна среда". Останалите средства трябва да бъдат осигурени със заем от Европейската инвестиционна банка и собствени средства на столичното кметство. Проектът беше започнат през 2007 г.

Първата част на системата включва изграждането на депо и компостираща инсталация за преработка на храни и зелени отпадъци. В нея вече се прави ток от полусухи храни - салами и сирене, и от останалите манджи от детските градини и училищата. Инсталацията ще произвежда 600 мегаватчаса ток на година от преработка на хранителни отпадъци. Той ще е достатъчен за годишното потребление на 1600 домакинства.


Източник: в. Монитор
Посещения: 1383




Коментари

Добави коментар



Фирми Продукти Услуги
Основни категории
 
Containex GmbH
Вашият специалист за контейнери и мобилни пространствени системи.CONTAINEX разполага с модерни контейнерни депа в България -...

 
Подови настилки ООД
Фирмата предлага голямо разнообразие от настилки, подходящи за офиса, магазина, хотела, ресторанта, както и луксозни домашни...

 
Софстройремонт ЕООД
Софстройремонт предлага всички видове външни и вътрешни ремонти, довършителни работи и извозване на строителни отпадъци. 2...

 
Булмекс ЕООД
Производител на бетон и бетонови изделия. Предлагаме на партньорите си затворен цикъл на производство, транспортиране и...




 



Тагове Новини