Обединяват 5 енергийни предприятия в "Български енергиен холдинг"
5 енергийни предприятия ще бъдат обединени в „Български енергиен холдинг”, реши днес правителството. В него ще влизат Мини „Марица Изток”, ТЕЦ „Марица изток 2”, АЕЦ „Козлодуй”, НЕК и „Булгаргаз”. Очаква се той да започне работа до края на годината.
13.02.2008г.
5 енергийни предприятия ще бъдат обединени в „Български енергиен холдинг”, реши днес правителството. В него ще влизат Мини „Марица Изток”, ТЕЦ „Марица изток 2”, АЕЦ „Козлодуй”, НЕК и „Булгаргаз”.
Очаква се той да започне работа до края на годината. След консолидацията активите на холдинга ще бъдат 4 млрд. евро, с което той ще стане една от най-големите енергийни компании в региона. Прогнозираните годишни приходи от работата й са 1,8 млрд. евро.
На разширеното работно заседание на Политическия съвет на управляващата коалиция в Хисар на 9-10 февруари беше решено 5-те енергийни дружества да бъдат обединени. Консолидацията ще повиши конкурентоспособността им на регионалния и европейския пазар, ще увеличи ефективността и качеството на енергийните услуги, ще оптимизира разходите и управлението и ще осигури модерни механизми за привличане на инвестиции.
На днешното правителствено заседание министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров представи пред членовете на кабинета холдинговия модел за преструктуриране и консолидация на енергийните дружества, чийто едноличен собственик на капитала ще е държавата. Концепцията е изготвена в сътрудничество с „Делойт България”, след процедура за възлагане на обществена поръчка за избор на консултант.
Държавата ще бъде 100% собственик от капитала на „Българския енергиен холдинг”. Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) ще запази мажоритарния дял (между 51%-75%) от акциите на 5-те държавни енергийни предприятия, а миноритарните дялове (между 25%-49%) ще се прехвърлят на новоучредената компания-майка. Целта на запазването на контролен пакет от МИЕ за определен период от време е максимално ограничаване на рисковете за дъщерните компании в преходния период на промяна в акционерното участие и управлението на групата.
Цялостният модел за преструктуриране и консолидация включва 2 етапа: Създаване на финансов (стратегически) холдинг и вътрешно корпоративна подготовка за трансформация на ниво отделни дружества; Последващото му трансформиране в оперативен холдинг. Основна задача пред финансовия холдинг е прехвърляне на дейностите по корпоративното управление и надзор, несвойствени за МИЕ, към „Българския енергиен холдинг”. Това е свързано с назначаването на професионални мениджъри на ниво холдинг и въвеждане на пазарно ориентирана бизнес стратегия, прозрачни процеси за вземане на решения, управление и отчетност; планиране, провеждане и управление на процеса на трансформация на компаниите от групата, който обхваща управлението на финансите и инвестициите, производителността и ефективността на персонала и оперативната ефективност.
Тази форма на управление ще подготви „Българския енергиен холдинг” за излизане на финансовите пазари – листване на местната и международните фондови борси и излизане на международните финансови пазари.