Проблемът с голф игрищата
Британски вестник наскоро предвиди, че до няколко години голф игрищата в България ще бъдат около 40 (вече има изградени при Ихтиман, Сливен, Равно поле. В процес на изграждане или проектиране са край Разград, Банско, Долна баня, между Костенец и Боровец,
28.02.2008г.
Британски вестник наскоро предвиди, че до няколко години голф игрищата в България ще бъдат около 40 (вече има изградени при Ихтиман, Сливен, Равно поле. В процес на изграждане или проектиране са край Разград, Банско, Долна баня, между Костенец и Боровец, между Балчик и Каварна, Приморско). Повечето българи ще посрещнат този факт с безразличие. Но има много факти, които будят тревога.
Не всяка ливада е подходяща за голф игрище. Стандартното е с размери около 500-600 дка, но по-специалните достигат и до 1600-2000 дка. При построяване им се отнема повърхностния слой почва, релефът се променя. Полага се нов почвен пласт, който е обогатен с торове и третиран с пестициди и хербициди срещу вредители и плевели. Изгражда се система за напояване, създават се изкуствени езера.
Теренът се покрива с чимове и се засяват тревни смески от нетипични за региона видове. Само при затревяването на голф игрището при Сливен са изсипани 13 тона такава смески. Естественият ландшафт, флора и фауна изчезват. В САЩ има около 16 000 голф игрища. Най-много са в Калифорния, където използването на питейна вода за поддържането им създава периодичен воден дефицит. Подобни са проблемите в бедната на водни ресурси Испания. Там поливането на многобройните голф игрища по крайбрежието не само изчерпва питейната вода, но и предизвиква вторично засоляване на почвата и след това на грунтовите води. Всъщност проблеми създават голф игрищата на неподходящо избрани места.
Голф игрището при с. Равно поле унищожи пролетен мочур, където се струпваха хиляди водолюбиви птици по време на миграцията си. През 2005 г. то беше затрупано от тонове тиня, донесени от придошлата Лесновска река.
Голф игрището при Разлог заплашваше да пресуши мочур, където се срещат няколко много редки растения. Най-проблемно от всички се оказва това на Тракийски скали, между селата Божурец и Топола, Каварненско. Строежът му вече започна върху 1600 дка, на свлачищната тераса в безводното Добруджанско плато, където питейната вода е най-скъпа. В района на активно свлачище се започва изграждането на изкуствено езеро и вилни комплекси. Голф игрището и вилните селища край него унищожават уникални Западнопонтийски степи, приоритетни за опазване според ЕС. Унищожават се популации на десетки защитени растителни и животински видове. Нарушават се ангажиментите на България по изграждането на европейската мрежа "Натура 2000". Това се случва след безпринципен доклад по оценка на въздействието върху околната среда, в който са допуснати множество грешки и заблуди и се препоръчва "преместване" на защитените видове. А какво ще се случи впоследствие, когато голф игрището на свлачището бъде поливано с оскъдната вода на Добруджа?/в. Дневник
Текстът е от сайта на "За да остане природа" - https://forthenature.org/