Повече инвестиционни сделки с имоти се очакват у нас през 2008
През 2008 г. в България, Сърбия и Румъния се очакват по-големи инвестиционни обеми на пазара на имоти спрямо миналата година. Повече инвестиционни сделки с имоти се прогнозират и в Хърватска, Словакия, Полша, Украйна, Русия, Латвия, Финландия и Испания.
07.03.2008г.
През 2008 г. в България, Сърбия и Румъния се очакват по-големи инвестиционни обеми на пазара на имоти спрямо миналата година. Повече инвестиционни сделки с имоти се прогнозират и в Хърватска, Словакия, Полша, Украйна, Русия, Латвия, Финландия и Испания. Същевременно в Западна Европа, скандинавските страни, както и в Естония тази година се очаква по-малък или подобен на миналогодишния обем инвестиции. Това става ясно от анализ на инвестиционния пазар в ЕМЕА (Европа, Близкия изток и Африка) на консултантската компания Colliers.
В региона влиянието на кредитната криза е концентрирано най-вече в Западна Европа, предимно във Великобритания.
Същевременно пазарите в Източна Европа, както и тези в Близкия изток и Южна Африка, претърпяват по-слаби ефекти от кризата. Макар и да намаля броят инвеститори, които имат възможност да участват на пазарите в Източна Европа, капиталът в търсене на инвестиции продължава да бъде повече от наличните активи, което доведе до повече финансиране на бъдещи проекти и закупуване на продукти, които са в процес на изграждане.
През втората половина на 2008 г. се очаква възстановяване на инвестиционните обеми, защото много инвеститори се връщат на пазара.
Ценовата корекция, която започна през втората половина на миналата година, ще продължи и през тази, но ще бъде по-изразена при имоти с по-ниско качество, заради което доходността от първокачествени и второкачествени имоти ще се различава повече.
Сред по-дългосрочните ефекти от кредитната криза ще бъдат по-строги практики при оценяването на риска и по-задълбочени оценки на проектите (due diligence). Макар и преките ефекти от кризата (по-скъпи заеми, ограничено финансиране) да се смекчат през втората половина на 2008, големият въпрос е дали икономиките в EMEA и съответно пазарите на наеми ще останат силни.
Югоизточна Европа
Като относително малък пазар с малко на брой големи инвестиционни имоти България е относително незасегната от кредитната криза. Към момента инвестиционният пазар е изправен пред липса на оперативни инвестиционни продукти и в резултат повечето сделки са за бъдещо придобиване на имоти в процес на изграждане. При някои проекти инвеститорите осигуряват и финансиране на строителството. Имотите, които вече са били обект на сделка, се очаква да останат задържани в очакване на продължаваща свиване на доходността.
На фона на активен пазар в Хърватска, начело с богати местни играчи, като цяло инвестициите по крайбрежието се забавят. На пазара са активни местни инвеститори, както и израелски, немски, австрийски и италиански. Въпреки това само ограничен брой институционални инвеститори участват заради липсата на прозрачност и малкия размер на пазара. Присъстващите инвеститори си интересуват най-вече от търговски проекти в градове с население над 100 хил. души, както и от офис площи в Загреб. С узряването на пазара се очаква свиване на доходността и увеличаване на качеството на предлагането./ investor