Пак червена лампа за строителството
Общата задлъжнялост на строителния сектор и имотния бранш е 17.4 млрд. лв., или 21.5% от всички натрупани в нефинансовия сектор дългове. Това показват данните за дълговете на предприятията от нефинансовия сектор на Българската стопанска камара (БСК). Спор
11.03.2008г.
Общата задлъжнялост на строителния сектор и имотния бранш е 17.4 млрд. лв., или 21.5% от всички натрупани в нефинансовия сектор дългове. Това показват данните за дълговете на предприятията от нефинансовия сектор на Българската стопанска камара (БСК). Според анализа на институцията това създава условия за спекулативното раздуване на тези сектори, което вече се усеща. "Пазарът на недвижими имоти се задъхва - само в Банско към момента над 20 хил. апартамента са непродадени в новопостроени вилни селища, по Черноморието този показател е 200 хил. броя", обясни председателят на камарата Божидар Данев.
Предишните предупреждения
Това е поредното предупреждение, което инвеститорите в имоти получават само в рамките на няколко седмици. Вече може да се открои тенденция към повишаване на изискванията, които банките поставят пред компаниите, които развиват бизнес в зимните курорти. Освен това по данни на консултантска къща "Кофас", оповестени преди около месец, строителството има 6.25% дял от общата несъстоятелност в страната и с този показател заема трето място по риск от насъстоятелност. Очакванията на експертите от групата са през 2008 г. да се запази тенденцията. Съществува риск от верижни фалити в строителството и в свързаните с него браншове, предупреждават и от стопанската камара.
Задлъжнялостта на предприятията от нефинансовия сектор за 2006 г. е 81 млрд. лв., като от тях 56.50 млрд. лв. се падат на междуфирмените задължения, показват още данните на БСК. Очакванията са през 2007 г. този показател да достигне 100 млрд. лв., което е с над 75% повече от БВП на страната. Обемът обаче не притеснява специалисти, които определят нарастването на фирмените дългове като нормално. За сравнение, междуфирмената задлъжнялост според "Кофас" възлиза на 50 млрд. лв. през 2007 г.
Проблемите остават
Трябва да се отчете обаче фактът, че в България процедурата по обявяване в несъстоятелност е доста бавна, което означава, че много фирми де факто са прекратили дейността си, но де юре все още не са фалирали.
Тромавостта на съдебната система беше изтъкната като недостатък и от стопанската камара. Реално размерът на дължимите средства може да се окаже и по-малък заради множеството кръгови задължения в икономиката, коментират още от БСК. Те се получават, когато едни и същи предприятия се падат едно на друго едновременно кредитор и длъжник.
"Най-тревожна е тенденцията към увеличаване на задълженията на единица БВП", каза още Данев. В България икономиката за шест години е нараснал с 32%. За същия период задълженията са се увеличили с 34 на сто. Докато през 2000 г. 1 лв. дълг е отговарял на 1 лв. БВП, този показател за 2006 г. е 0.61 лв. Прогнозата на камарата е, че през 2007 г. един лев задължение ще стои срещу 0.50 ст. добавена стойност в икономиката.
От организацията предлагат да бъде създадена държавна клирингова къща, която да разчисти кръговите задължения./ в. Дневник