Енемона АД с награда "Крилото на успеха"
Енемона АД спечели “Крилото на успеха”, голямата награда на специализираното изложение Партнерс Експо. Наградата е за цялостната дейност на дружеството, като акцент се поставя върху инвестициите и дейността на компанията по проект „Енергийно оползотворява
21.04.2008г.
Енемона АД спечели “Крилото на успеха”, голямата награда на специализираното изложение Партнерс Експо. Наградата е за цялостната дейност на дружеството, като акцент се поставя върху инвестициите и дейността на компанията по проект „Енергийно оползотворяване на селскостопанска биомаса и изграждане на ТФЕЦ на биомаса Никопол”.
В присъствието на представители на общинска и областна администрация – Плевен, както и десетки журналисти от региона, почетната статуетката връчи лично кметът на града – Найден Зеленогорски, на инж. Богдан Прокопиев, прокурист на Енемона АД.
Инвестиционното намерение на Енемона АД предвижда реализирането на проект „Енергийно оползотворяване на селскостопанска биомаса и изграждане на ТФЕЦ на биомаса Никопол” да се осъществи посредством изграждането на когенерационна централа край Никопол.
Горивото, с което ще работи централата, се състои от 90% слама и 10% други селскостопански отпадъци, в това число царевичак, лозови пръчки, отпадна дървесна биомаса от овощни градини и др. Необходимият период за изграждане и въвеждане в експлоатация на подобен род централи е три години.
Планираната обща мощност на централата е 50 MW, при производство на електроенергия с мощност 15 MWel. Централата ще захранва с пара за технологични нужди завода за преработка на картон Майр-Мелнхоф Никопол АД. Очакваната консумация на пара е 200 хил. тона годишно. Предвижда се и топлоснабдяване на подходящите за целта обществени и жилищни сгради в Никопол.
Изграждането на ТФЕЦ Никопол чрез използването на най-модерни технологии би могъл да го превърне в еталон за изграждане на други топлоцентрали в България, използващи биомаса. Чрез проекта ще се подпомогне енергийната система на България с енергия, която не зависи от резките промени на цените на горивата. Осъществяването на централата ще допринесе за намаляване на безработицата в региона и ще се подобри комфортът на живот. Местните земеделски производители ще повишат конкурентоспособността си и икономическата си рентабилност. Ефективно ще се оползотворява селскостопанската продукция.
По време на самото строителство на електроцентралата ще се открият работни места за 200-250 човека. По време на пускането на централата ще работят 15-20 човека постоянно ангажиран персонал, а новата сфера, в която ще бъде открита възможност за работа, това е земеделието. Допълнително ще бъде необходим човешки ресурс и механизация за събирането и складирането на селскостопанските отпадъчни материали. В този смисъл ще бъдат наети хора от кооперациите и земеделски производители.
Избраният метод на реализиране на ТФЕЦ Никопол е най-подходящ по отношение на спазване на екологичните норми за въздействието върху околната среда в сравнение с използването на други видове горива. Значително се намаляват емисиите на азотен окис в сравнение с други видове енергоизточници.