"Петровила" пуска първия ВЕЦ от каскадата "Среден Искър"
Италианската компания "Петровила", която е инвеститор в строителството на каскадата "Среден Искър", пуска в събота ВЕЦ "Лъкатник", съобщи изпълнителният директор на ВЕЦ "Своге" ООД Пламен Дилков. Новата централа е първата от деветте и е с мощност 3 мВт.
09.05.2008г.
Италианската компания "Петровила", която е инвеститор в строителството на каскадата "Среден Искър", пуска в събота ВЕЦ "Лъкатник", съобщи изпълнителният директор на ВЕЦ "Своге" ООД Пламен Дилков. Новата централа е първата от деветте и е с мощност 3 мВт. Тя е и първата руслова централа в България, което означава, че водите на реката не се отклоняват.
ВЕЦ "Лъкатник" ще произвежда 19 GWh електроенергия годишно, която ЧЕЗ ще изкупува по преференциална цена, определена от регулаторната комисия. Според Дилков проблемът е забавянето на издаване на зелени сертификати, които доказват, че инвеститорите произвеждат чиста енергия. Намеренията на регулатора е такива сертификати да бъдат въведени от юни, обясни той. Регулаторната комисия вече направи публично обсъждане на наредбата за сертификатите, която трябва да бъде приета от Министерския съвет. Тя не се ангажира със срок, от който регистърът за издадените документи да заработи.
ВЕЦ "Своге", в която с 10% участва и община Своге, след преговори с Електроенергийния системен оператор (ЕСО) подписа договор с един търговец на ток за износ и води разговори с още една компания, обясни Дилков. Според източници на "Дневник" става дума за Пи Си Си. Дилков потвърди, че са водени разговори с регистрираната в Своге компания "Албус". Името на компанията нашумя в края на миналата година, когато получи квота за износ от АЕЦ "Козлодуй". Различни източници свързват търговеца на ток с представители на ДПС.
В строителството на ВЕЦ "Лъкатник" са вложени 9.5 млн. евро, като 60% от тях са привлечен капитал. Общата стойност на проекта за деветте централи е 80 млн. евро и са финансирани с 54 млн. евро заем от ЕБВР, кредит от Уникредит Булбанк и собствени средства на компанията. Първият етап включва строителството на централите "Лъкатник" и "Свражен". Деветте централи от каскадата се планира да бъдат изградени до 2011 г. и ще са с обща мощност 25 мВт.
Италианската компания е вложила още 2 млн. лв. в изграждането на 12-километров далекопровод от централата до подстанция "Бов". Съоръжението по закон ще бъде изкупено от ЧЕЗ, към чиято мрежа е присъединена водната централа. Законът за ВЕИ задължава електроразпределителните дружества и НЕК приоритетно да присъединяват източници на алтернативната енергия, като предвидят средства за изграждане на инфраструктурата в инвестиционните си програми. Въпросът е за колко време ще ни бъдат изплатени парите за далекопровода. Инвеститорите срещат трудностите при присъединяването на обектите и този въпрос трябва да бъде решен още преди да започне строителството, коментира Дилков./ в.Дневник