Новите комплекси в Слънчев бряг се превръщат в общежития на персонала
Западната зона в морския курорт Слънчев бряг, в която строителството през последните две-три години тече с бурни темпове, се оформя като квартал за настаняване на персонала от централните хотели. Голяма част от обектите дори са застрашени да останат необи
13.06.2008г.
Западната зона в морския курорт Слънчев бряг, в която строителството през последните две-три години тече с бурни темпове, се оформя като квартал за настаняване на персонала от централните хотели. Голяма част от обектите дори са застрашени да останат необитаеми, прогнозираха представители на туристическия сектор в Слънчев бряг. Причината е в лавинообразното нарастване на легловата база в курорта, което в пъти изпреварва ръста на броя на туристите.
През последните няколко години т.нар. западна зона в Слънчев бряг се застрои със стотици апартаментни комплекси, които основателно са определяни, че са на десета линия от плажа. Тези обекти повече приличат на квартал на някой голям град, отколкото на морски курорт, коментират представители на бранша.
Съществува огромната опасност тези части на курорта да се превърнат в мъртви градове и да останат празни през целия сезон, коментира Валентин Филипов, който е хотелиер от Слънчев бряг и собственик на хотел "Странджа". Това, което се случи в Слънчев бряг, е в резултат на измамната стратегия за бързо изкарване на пари, каза той и добави, че сега последствията са налице.
По информация на хотелиерите в курорта отдалечените обекти ще се използват като общежития за настаняване на персонала, който работи в другите хотели. Апартаментите в комплекси се отдават под наем за целия летен сезон, като цената е около 3 хил. лв. на студио за цялото лято, съобщи Елена Иванова, която е председател на Съюза на собствениците в Слънчев бряг. В едно студио могат да се настанят и до четирима души, като цената остава непроменена. Това означава, че едно студио може да бъде наето на ден за цена от 30 лв. Иванова също коментира, че този тип комплекси ще се използват предимно като общежития.
Хотелиерите са разнопосочни в мнението си за началото на туристическия сезон. Според едни той започва успешно за централните хотели, които се радват на пълна запълняемост. Според други представители на бранша обаче тази година се очаква труден сезон именно заради прекаленото предлагане на леглова база, което се отразява на цените. Дори и да има повече туристи като бройка, приходите на хотелиерите няма да растат, каза Филипов.
Заради бурното строителство и изоставащата инфраструктура някои от комплексите в Слънчев бряг страдат от липса на вода, съобщиха хотелиери. На моменти налягането на водата е слабо, казаха и собственици на заведения в курорта. Заплахата от липса на вода може да се засили през следващите седмици, когато сезонът ще навлезе в разгара си. Все още нямаме конкретни оплаквания от хотелиери, но това не е изключено да се случи в пика на сезона, каза представителят на ИТС за България Калин Сутев. Той се аргументира с мотива, че каквото и да се прави за инфраструктурата, тя не може да застигне скоростното развитие на легловата база. /в. Дневник