Застой на жилищния пазар в крайдунавските градове в България
Агенции за недвижими имоти от три големи български града по протежението на река Дунав съобщават за Investor.bg, че сделките с жилища в тези области са изключително редки за периода от началото на годината досега. Пазарът на жилищни имоти в Русе, Видин и
08.08.2008г.
Агенции за недвижими имоти от три големи български града по протежението на река Дунав съобщават за Investor.bg, че сделките с жилища в тези области са изключително редки за периода от началото на годината досега. Пазарът на жилищни имоти в Русе, Видин и Силистра се намира в застой, за който се посочват фактори като особености на кредитната система, по-голямо предлагане в сравнение с търсенето, твърде надути цени и липсата на категоризация на отделните видове имоти в различните градове.
Две от анкетираните агенции в Русе забелязват значително нарастване на цените от началото на годината насам, а според трета – те са се запазили на едно ниво.
Във Видин също има разминаване между наблюденията на две от агенциите, като едната забелязва задържане, а другата – покачване от 10-15% в средните цени на жилищата за периода.
За средни цени на най-търсените жилища на пазара в Русе, за които се смятат двустайните апартаменти, се посочват нива в границите на 900-1100 евро на кв. м.
Хората, които оферират имотите си на ниво от 1000 евро на кв. м, не са склонни да се договарят за по-ниска цена, казват от русенската агенция Олимпия.
Налице е твърде голямо предлагане, а търсенето е минимално и не се сключват почти никакви сделки, казват от агенция Видински имоти. В момента средните цени на жилищата във Видин се равняват на 500 евро на кв. м. Според видинската Ерастрой най-много се търсят тристайни, четиристайни апартаменти тухлено строителство с квадратура в рамките на 80-120 кв. м.
Застоят в продажбите в горепосочените два града е характеристика и на друг дунавски град – Силистра. От агенция „Лайф“, която оперира в града, признават, че нямат реализирани сделки с апартаменти и къщи от началото на годината досега. Понастоящем цените на панелните жилища се изравняват с цените на по-търсените тухлени, чието средно ниво е 400 евро на кв. м.
Жилищата в района не са от голям интерес за чужденците. Участието на чужденци в ролята на купувачи на пазара на жилищни имоти е изключително малко. Някои от агенциите в градовете забелязват, че чужденци, предимно англичани, които доскоро са купували имоти, вече са се превърнали в продавачи.
Въпреки близостта си до Румъния жилищата в крайдунавските градове не привличат румънски купувачи. Според една от агенциите това се обяснява с факта, че цените на жилищата и на земята в северната ни съседка са по-ниски, отколкото при нас. Секторите, където се забелязва наплив на румънски купувачи са бързооборотните стоки и търговията с автомобили, отбелязват от две агенции. В Русе е имало румънци по време на бума на пазара на имоти преди 1-2 години, но те са вземали под наем основно магазини, добавят от русенската агенция Нов дом.
Най-много запитвания за покупка на жилища във Видин и Силистра има от страна на българите, работещи в чужбина.
Очакванията на агенциите в трите града визират понижаване на средните цени на жилищата до края на годината./investor.bg