Варненски архитекти против строителството на небостъргачи в централната част на града
Културно-историческите паметници в центъра на Варна са подложени на изключително сериозен риск заради строителството в централната част на града. Това се казва в становище на Съюза на архитектите в града, съобщи председатeлят му Димитър Стефанов.
18.08.2008г.
Културно-историческите паметници в центъра на Варна са подложени на изключително сериозен риск заради строителството в централната част на града. Това се казва в становище на Съюза на архитектите в града, съобщи председатeлят му Димитър Стефанов.
През последните 18 години застрояването на територията на археологическия резерват на мястото на античния Одесос и около него от 2-3-етажно беше подменено на средноетажно. При това повечето от тези сгради нямат осигурени паркоместа в границите на имотите си. Подобни единични намеси в общата визия на Варна задушават и без това пренаселената централна градска част, посочи Стефанов.
Според него наложилата се практика с приемането на частични подробни устройствени планове (ПУП) променя не само архитектурния мащаб на централната градска част, но води и до физическото й унищожаване. Най-застрашени са паметниците, които се намират по протежението на бул. "Княз Борис I" .
Ситуацията допълнително се усложнява и от възможността инвеститорите да избират дали строежите им да бъдат съобразени със специфичните правила и норми за устройство и застрояване на територията във Варна (СПНУЗТ), които залагат определена височина на сградите в историческата част, и по-общите правила на Наредба 7 от 22 декември 2003 г. Тя урежда правилата за строителство на отделните видове територии и устройствени зони у нас. В същото време целта на СПНУЗТ са максимално да опазят традиционната варненска архитектура и нейния облик. По презумпция това означава при изграждането на новите сгради да се поставят условия по отношение на техния архитектурен вид, височина, въздействие, материали за довършителни работи и др.
Най-красноречивото доказателство за ликвидирането на автентичността на Варна са частично разработените и несъобразени с визията й ПУП-ове за четири проекта. Те разбуниха обществеността в последните месеци.
В списъка са одобреният проект на бизнесмена Георги Гергов за строеж на 30-метрова сграда на мястото на т.нар. Дупка в центъра на Варна по подобие на софийския ЦУМ, замисълът за издигане на небостъргач на мястото на бившия шахдом срещу хотел "Черно море", както и проектите за нови високи сгради на мястото на изгорялото училище на ул. "П. Каравелов" (познато и като някогашния Институт за културно-просветни кадри) и на кметство "Одесос".
Затова от Съюза на архитектите настояват всички бъдещи сгради в района, който обхваща историческата част на Варна - археологическият резерват "Одесос" и зоната около него да имат максимална височина от 15 м (кота корниз), като при това се спазват и специфичните изисквания за застрояване на Националния институт за паметниците на културата (НИМХ), коментира Стефанов. Варненските архитекти предлагат още в преходните и заключителни разпоредби към новия общ устройствен план (ОУП) на града да отпадне текстът, според който "сградите с обществено предназначение нямат ограничения за височина".
Да бъде спряна възможността с частични ПУП-ове да се решават частни или корпоративни интереси./Дневник