Ваучерите за храна не се облагат с данъци
В случай, че сте собственик или управител на фирма и искате да увеличите заплатите на работниците си, трябва да знаете, че можете да направите това не само с пари в кеш, но и чрез ваучери за храна, информира вестник Монитор.
16.09.2008г.
В случай, че сте собственик или управител на фирма и искате да увеличите заплатите на работниците си, трябва да знаете, че можете да направите това не само с пари в кеш, но и чрез ваучери за храна, информира вестник Монитор.
У нас ваучери за храна се издават по реда на две наредби. По наредба 7 талоните на стойност до 40 лева месечно се признават за разход на работодателя. Същата сума не се облага и с данък върху доходите на работниците.
Ваучерите, които се издават по наредба 11, пък са за предоставяне на безплатна храна, но от точно определен вид, като кисело мляко, например. Те се дават на работници, които се трудят при специфични условия и са изцяло освободени от данъци и осигуровки.
Според електронния калкулатор на една от компаниите, които издават ваучери, ако изберете да дадете на работника си увеличение от 40 лева, но под формата на талони, служителят ще получи реално 40, но с тях ще може да си купи само храна. Фирмата пък ще си отчете въпросните 40 лв. като нормативно признат разход и няма да плати данък върху тях.
Ако същите 40 лв. се дадат в пари, работодателят реално ще плати 52,20 лв., а служителят ще получи чисто 31,32 лв. Разликата идва от данъка и осигуровките.
Пазарът на ваучери у нас се определя донякъде по административен път. Номиналната стойност на издаваните талони се определя за всяка календарна година със заповед на министъра на финансите, като за 2008 г. тя е 198 млн. лв. След това определената номинална стойност се разпределя пропорционално между лицензираните оператори, които в момента са 11. Четири от тях са представителства на чужди фирми, а останалите седем - са български компании.
Делът на всеки оператор се определя като към миналогодишната квота се добави новата, която за 2008 г. е по 18 млн. на издател.
У нас само 5 от операторите успяват да реализират на пазара квотите си на 100 %. Най-голямата квота за 2008 г. е 23 милиона лева, а най-малката - 11 млн. лв.
Преди да пристъпите към закупуване на ваучери обаче трябва подробно да се запознаете с условията на издателите. Едно от важните неща е какъв е броят на магазините и ресторантите, в които се приемат талоните на дадения оператор. Има фирми, които ограничават ползването им само до собствените си магазини и ресторанти. Попитайте и дали за пазаруващите с тези талони работници се предвиждат специални отстъпки.
В масовия случай талоните са в номинали от 1, 2, 5, 10 и 20 лева. Важно е да се знае, че с тях не могат да се купуват алкохол, цигари, пиво, битова химия или други предмети за дома и офиса.
Търговецът няма право да връща ресто, ако сумата на покупката е по-малка от номинала на ваучерите. В случай, че е по-голяма - работникът доплаща за своя сметка.
Повечето оператори имат специални изисквания към работодателите, които купуват талони. А именно - да нямат данъчни и осигурителни задължения и задължително да са регистрирани по ДДС.
Средната комисиона, която се удържа от работодателите и търговците, приемащи чековете, е в размер на 3 % от стойността на в