РДНСК Бургас затвори Летния театър в града
Регионалната дирекция за национален строителен контрол (РДНСК) забрани ползването на Летния театър в Бургас и от тази седмица той е затворен за посетители. Мотивите на началника на дирекцията Милен Ненчев са, че покривът няма документ за въвеждане в експл
24.09.2008г.
Регионалната дирекция за национален строителен контрол (РДНСК) забрани ползването на Летния театър в Бургас и от тази седмица той е затворен за посетители. Мотивите на началника на дирекцията Милен Ненчев са, че покривът няма документ за въвеждане в експлоатация и при това положение откритата сцена се ползва неправомерно от община Бургас. В изпълнение на заповедта EVN и ВиК спряха тока и водата.
От общината заявиха, че оспорват заповедта на строителния контрол и вече са внесли жалба в административния съд. В оспорването изрично е посочено, че от момента на изграждане досега покритието на Летния театър не е било използвано с изключение на задължителните проби за правилното му функциониране. Не е използвана и електрониката за неговото управление.
"По своя характер летният театър и подвижното покритие са отделни обекти, самостоятелни и независими един от друг строежи, за които няма нито законова, нито конструктивна забрана да се използват самостоятелно. В този смисъл неправилно и незаконосъобразно е спирането на целия комплекс", се посочва още в мотивите на общината.
До закриването на Летния театър се стигна, след като през февруари тази година общинските съветници взеха решение да не се изплащат допълнително исканите от "Главболгарстрой" 826 000 лева без ДДС, тъй като тази сума не фигурира в предварителния договор. В отговор от строителната компания са настояли да бъде отказано издаването на Акт 16 за експлоатация на покрива.
Последвалата заповед на контролния орган РДНСК мотивира някои общински съветници да смятат, че става въпрос за наказателна акция срещу местната власт.
Прословутият покрив досега струва на общинския бюджет 3 млн. лв., в сумата не влиза допълнително исканият един милион. Съоръжението беше поръчано от бившия кмет Йоан Костадинов и изградено за рекордно кратки срокове като част от предизборната му кампания.
Според тогавашния зам.-кмет по строителството Красимир Николов проектът е по подобие на стадионите в Германия и Унгария. Още тогава обаче съветници изказаха съмнения, че сумата е значително завишена - все пак Летният театър в Бургас не е с мащабите на стадион.
Новосформираният общински съвет изслуша обемен доклад на специална комисия, чиито представители открили редица нарушения в документацията по сключването на договора с фирмата изпълнител. Едно от най-фрапиращите е, че е подменена процедурата за възлагане на обществената поръчка. При обявяването й се явил само един кандидат - "Главболгарстрой". Офертата обаче е била значително по-висока от предвидените средства в бюджета. След това в нарушение на закона администрацията започва преговори с фирмата за цената, което на практика променя процедурата - от открит търг в пряко договаряне. Последица от това е оскъпяването на съоръжението със 118%.
Друго нарушение е, че първоначално разходите за обекта, определени като "непредвидени", са били 20%, след което са предоговорени на 50%. Освен това са намалени осезателно всички гаранционни срокове на съоръжението.