Камарата на архитектите изпрати официално писмо до МРРБ
ОТНОСНО: Конкурс за „Поект за придобиване на устройствена концепция за изработване на ПУП за изграждане на многофункционален комплекс – вторичен столичен център.
25.09.2008г.
ОТНОСНО: Конкурс за „проект за придобиване на устройствена концепция за изработване на ПУП за изграждане на многофункционален комплекс – вторичен столичен център.
Уважаеми Г-н Гагаузов,
След като със съвместните усилия на МРРБ, КАБ и САБ бяха постигнати дългоочакваните резултати по регламентиране и прилагане на конкурсното начало в проектирането, обявяването на всеки архитектурен конкурс е положително явление. С още по-голяма сила това се отнася за значимите и знакови обекти на България.
Приемайки целите на програмата и огромните отговорности, стоящи пред всички преки и косвени участници в реализирането й, ние считаме за свой дълг да изкажем някои свои съображения по процедирането на конкурса.
1. Двустепенното селекциониране на участниците в конкурса има правилната цел да подбере за проектанти само отговарящите на определени условия кандидати с компетентност, опит и финансов капацитет. Фиксираният брой на шест „контрактувани” участника обаче може да се отрази неблагоприятно на крайния резултат. Много вероятно е така да не се допуснат до участие водещи български архитекти със задълбочено познаване проблемите на София. Ако затруднението е породено от финансови съображения, би могло отговарящите на условията кандидати да се допуснат до участие без „контрактация”. Това ще даде възможност възложителят да разполага с по-голям брой идеи, а българските архитекти да се съизмерят с чуждестранните си колеги.
2. Някои от кандидатите за конкурса се обърнаха към КАБ с опасението, че в условията за участие съзнателно е заложен „препъни камък” с изискването за правоспособен урбанист. В България законово такава правоспособност не съществува. Подозрението им се засилва от факта, че на зададените въпроси „може ли това да означава проектантски опит в градоустройственото проектиране”, отговорите от МРРБ са неясни. Създава се впечатление за възможна непрозрачност в решенията на селекционната комисия.
3. Горните въпроси се задават и при неясната формулировка „опит в проекти от подобен обем и характер”. Подобен обем не е ясно дали е площ на терена (при ПУП) или обем на сградите като РЗП. Същото е с подобния характер – в България правителствени центрове не са проектирани, а архитектите на такива са няколко в световен мащаб. Това би могло да е начин за ограничаване на българските участници.
Тези и по-дребни въпроси ни накараха да изразим становището на КАБ. Категорично настояваме конкурсната селекция да се направи по предложението ни в т.1. Само по този начин в конкурс от национално значение ще бъде защитен авторитетът на българския архитект.
С уважение:
арх. Петко Йовчев
Председател