Последните месеци поставиха предприемачи и инвеститори в една коренно различна от досегашната, икономическа ситуация, стана ясно на завършилото вчера в Интер Експо Център в София изложение.
Финансовата криза на пръв поглед остава някъде далеч от нас, но динамиката на пазара и ценовата несигурност неминуемо породиха напрежение. Купувачите на недвижимост са в позиция на очакване, банките стават все по-предпазливи в отпускането на кредити.
Финансовата криза ще затрудни финансирането на големи проекти. Банките няма да финансират всичко. Ще се обръщат към дългосрочните си партньори. Финансирането ще стане по-скъпо. Въпреки кризата, шансове за оцеляване на жилищния пазар имат предприемачите, които разчитат на по-висок процент собствено финансиране, смятат експерти.
На пазара все по-сериозно навлизат и строители, които търсят съфинансиране, за да завършат започнати вече проекти. Сложната ситуация, пред която са изправени купувачи и продавачи, логично води до въпроса – ще продължи ли ръстът на пазара на имоти у нас от предходните години или сделките ще замрат?
Мненията са противоположни – от песимистични, до крайно оптимистични.
"Нашият пазар винаги е бил по-различен. Оптимисти сме, кризата ще ни отмине", смятат някои от предприемачите. Според тях е сигурно, че презастрояването и некачественото строителство ще останат назад във времето. Финансовият срив на световните пазари може да има оздравяващ ефект върху пазара на имоти в страната. Със сигурност сега вече щели да останат само истинските играчи на пазара.
Според голяма част от фирмите, участнички на изложението, София вероятно ще бъде сред най-слабо засегнатите от кризата градове в страната. Същото не можело да се каже обаче за Банско и Слънчев бряг, сочени от специалистите като пример за недалновидно и безразборно строителство.
Предприемачите са единодушни, че ако има сегмент, който да преживява криза и спад, това са ваканционните имоти в България. Отливът на английски и ирландски купувачи доведе до стагнация по Черноморието и в планинските ни курорти. В тези райони се наблюдава отлив на инвеститори и ожесточена борба за всеки проект, твърдят брокери на недвижими имоти.
"Сривът в банковия сектор в Америка и Западна Европа ще има по-скоро оздравителен ефект върху пазара на ваканционни имоти у нас", смята инж. Пламен Андреев, управител на "Планекс Холдинг". На това мнение са и повечето консултанти в сектора, както и фирми от строителния бранш. Според тях, голяма част от проектите няма да се реализират, а това щяло да отсее само качествените.
Купувачите ще търсят само имоти с отлична инфраструктура. На пазара на ваканционни имоти ще навлязат нови клиенти с нови изисквания. Според експертите в бранша и през следващите няколко месеца пазарът на ваканционни имоти ще остане слаб. Категорични са, че инфраструктурата и заобикалящата ги среда ще бъде на първо място в избора на този вид жилища. Този сектор можело да се развива, ако се инвестира в голф, езда, яхти и т.н.