Пазарът се пренастройва за поевтиняване на недвижимите имоти
Според експертите негативните очаквания вече са отчетени в акциите на АДСИЦ
10.11.2008г.
Разрасналата се финансова криза в света от началото на годината изтри редица митове в съвременната глобална икономика - например, че пазарите могат да се саморегулират, че дериватите непременно имат положителен принос за развитието на пазарите, че вложенията в борсови стоки са сигурни по време на лоши времена, че големите американски инвестиционни банки като "Леман брадърс" са могъщи и непоклатими и т. н.
В България кризата е на път да заличи един друг мит - че при спадове на борсата инвеститорът може значително да намали риска, ако пренасочи средствата си в акции на фондове за имоти, представени на Българската фондова борса (БФБ). Дружествата със специална инвестиционна цел (АДСИЦ) също не бяха пощадени от катаклизмите в световната финансова система.
Според брокери, почти всички те се търгуват с над 20, а в някои случаи и над 50% дисконт спрямо нетната стойност на активите си. Движението на индекса, отразяващ най-големите представители в сектора - BGREIT, за изминалите 12 месеца, също е красноречив. За този период той се стопи почти наполовина. В петък показателят приключи сесията на ниво от 53.54 пункта, което е спад от близо 48 на сто спрямо година по-рано. Индексът наистина изглежда значително по-добре в сравнение с другите измерители на пазара, който паднаха с над 65-70% процента за същия отрязък от време, но и тези изтрити стойности не са никак малки.
Причините за срива при акциите на АДСИЦ-те са негативните очаквания на пазара за цените на имотите. Като цяло нагласите на участниците на пазара за следващата година са за понижение на цените на имотите, което на фона на динамиката през последните години си е истински шок. За песимизма говори и ниското съотношение цена/счетоводна стойност (P/B) на акциите на фондовете за имоти от BGREIT, което през последните месеци слезе под единица - 0.69, и според експерти отразява нагласите за бъдещо понижение на на стойността на имотите.
Все пак не липсва и оптимизъм сред експертите и инвестиционните консултанти. Някои от тях смятат, че негативните очаквания на пазара вече са калкулирани в сегашните цени на акциите. Според тях, независимо от лошата ситуация на пазара, от решаващо значение за представянето на фондовете ще бъдат качеството на портфейлите и професионализма на мениджърите. Специалисти считат, че преекспонирането на негативните очаквания замъглява оценката на много инвеститори, тъй като купувачи на имоти не липсват, а и маржовете на продавачите все още са далеч над средните в развитите страни.