Всяка трета панелка е за основен ремонт


Строените преди 1975 г. сгради се нуждаят от спешна експертиза; възстановяването струва 2-3 хил. лв. на апартамент

04.12.2008г.
Не по-малко от 30% от панелните блокове у нас се нуждаят от преглед и ремонт на конструкцията. Това е мнението на проф. Димитър Назърски от Университета за архитектура, строителство и геодезия в София.

Този проблем се отнася най-вече за тези панелни сгради, които са строени преди 1975 г. и са на възраст над 30 години. За по-новите панелни жилища може да се изчака. Конструктивното саниране включва преглед на връзките между панелите и основите, като при нужда техният ремонт би струвал 2-3 хил. лв. на апартамент. Проф. Назърски не е съгласен с апокалиптичните предсказания, че едва ли не всеки момент панелките ще започнат масово да падат, тъй като конструктивно те са сред най-устойчивите на земетръс сгради. Друг е въпросът, че от гледна точка на енергийната ефективност, те изобщо не отговарят на съвременните изисквания. Затова всички панелни сгради у нас имат нужда от изолация, която да намали загубите на топлина.

Последното обследване на панелни сгради за устойчивостта им на земетръс е правено в средата на 80-те години на миналия век. Проучването е обхващало района на Великотърновска област и е било направено веднага след труса в Стражица. Екип от геофизичния институт на академията е направил изчисления за евентуалното поведение на сградите по време на трус и очакваните щети.

Големият плюс на панелките е, че техните основни елементи са произвеждани в заводски условия, което предполага едно по-високо качество. Минусът им пък е в сглобяването на място и доколко е била спазвана строго технологията на строеж. При производството на отделните елементи не е бил предвиден допуск на точност за габаритите.

Сега на дневен ред е проверка на панелките, с която да се види състоянието на конструкцията на всяка отделна сграда и съответно сеизмичната им устойчивост. Противно на общоприетото схващане, панелните сгради не са гъвкави при земетресение.
разпечатай