Търговските паркове изместват моловете


В условията на криза се предпочитат по-големи и евтини помещения

17.12.2008г.

Търговските паркове постепенно изместват търговските центрове от типа мол в предпочитанията на търговците. Това сочат проучванията на брокери от агенции за недвижими имоти. Този тип търговски обекти, изградени върху по-големи площи и то най-вече в периферията на градовете, са характерни за Северна Америка - там хората са по-мобилни и не им е проблем бързо да отидат и да пазаруват на по-големи разстояния от дома си.

Инвеститор на първия търговски парк в България - Retail Park Plovdiv е "Ландмарк". Според изпълнителния директор на фирмата, ритейл парковете у нас тепърва ще навлизат на нашия пазар на търговски площи и имат голямо бъдеще в страната. Техните основни предимства са възможностите за наемане на големи площи от търговците, както и откритият паркинг.

Наемите в пловдивския ритейл парк, който вече отвори врати, са между 10 и 14 евро. Договорите с наемателите пък са за срок между 5 и 10 години. Ниските нива са възможни, защото строителството е много по-евтино, отколкото при закритите търговски центрове от типа на моловете, където се налага да се изграждат подземни гаражи. Друго немаловажно предимство на подобни имоти е липсата на общи части, разходите за които се разпределят между наемателите.

По-ниските наеми за търговците в ритейл парковете предполагат и по-достъпни цени на продаваните стоки. В близките години подобни търговски паркове ще бъдат изградени във всички по-големи български градове. Най-подходящи за това са зоните по протежение на големите булеварди, с удобни комуникации и извън централните части на градовете. Хубавото е, че известни търговски вериги от чужбина проявяват интерес да инвестират в България. "Ландмарк" ще довърши проектите си в Пловдив и в Бургас, а след това ще анализират обстановката, за да решат къде още да инвестира в България. 

В момента конюнктурата на пазара благоприятства инвестиции в терени за изграждане на ритейл паркове, тъй като има голямо предлагане и ниско търсене на земя, и затова цената й пада. Основният проблем обаче си остава политиката на банките, които в момента много трудно отпускат кредити за проекти, свързани с недвижими имоти. Според специалистите обаче проблемите са не ликвидни, а психологически и рано или късно те отново ще излязат на пазара, като има очаквания активното кредитиране да започне отново от средата на следващата година. 

разпечатай