Строежът на магистрала Люлин ще се следи с камери


В края на месеца евроексперти ще проверяват на място изграждането на автомагистралата

07.01.2009г.

Изграждането на автомагистрала "Люлин" ще става под непрекъснато видеонаблюдение. Камерите, които ще следят работния процес по цялото трасе на аутобана, в момента се монтират. Те трябва да заработят до средата на месеца, малко преди да пристигнат евроекспертите за проверка, съобщават от Национална агенция "Пътна инфраструктура" (НАПИ).

Идеята за онлайн контрол е лично на изпълнителния директор на ведомството Янко Янков. Преди дни той, германският му съветник Франк Вайндорф и началникът на отдел "Координация" Олег Маринов са направили проверка как върви строителството и са се срещнали с представители на изпълнителя - турския консорциум "Мапа-Ченгиз", както и на надзора "Луис Бергер - Мот Макдоналд". От турския консорциум са заявили, че нямат нищо против камерите.

На срещата е било обсъдено изпълнението на графика за наваксване на закъснението, както и нивото на напредване на строителните дейности. Въпреки тежките зимни условия, които затрудняват работите по бетонирането, в работата има напредък и крайният срок за завършване на магистралата през 2010 година ще бъде спазен. Това е обещанието на зам. изпълнителния директор на НАПИ Асен Антов. По думите му, в момента се извършват основно изкопни работи, за които лошото време не е пречка. Започнало е и прокопаването на тунелите.

От началото на месец декември строителството на магистрала "Тракия" е преминало на денонощен режим на работа, съобщават още от пътната агенция. Към момента са извършени около 1/5 от строителните работи. Всички сертифицирани плащания се превеждат на изпълнителя, като средствата са от държавния бюджет.

От предстоящата проверка на място на Европейската комисия, в периода 19-21 януари, зависи дали ще бъдат разблокирани замразените средства по предприсъединителната програма ИСПА за отсечката. Магистрала "Люлин", с дължина 19 км, е сред рисковите европроекти заради закъснението от над шест месеца. От началото на ноември управлението на проекта беше поето от транспортното министерство, а търгът за строителството на "Люлин" бе спечелен от консорциума "Мапа - Ченгиз", с цена от 137.4 млн. евро.

разпечатай