За пореден път строителството на автомагистрала "Тракия" е блокирано - след развалянето на скандалната концесия за аутобана бе обявен конкурс и строителните фирми с ентусиазъм закупиха документи, за да се впуснат в битката за довършването на историческия път от София до Бургас. Преди да бъде избран изпълнител обаче, търгът бе спрян в последната минута. На 30 декември от Национална агенция "Пътна инфраструктура" обявиха, че временно замразяват работата на комисиите, които трябваше да предложат победител в търга за отсечките от Нова Загора до Стара Загора, както и от Нова Загора до Ямбол. Брюксел помоли агенцията да не подписва договори и да не поставя Еврокомисията пред свършен факт, тъй като в генерална дирекция "Вътрешни пазари и услуги" била получена жалба, в която се твърди, че условията на конкурса нарушават принципа за конкурентност.
От агенцията вече съобщиха, че на 13 януари ще стане ясна съдбата на магистрала "Тракия". През това време обаче около недостроената магистрала отново изникнаха въпроси без отговор. Например защо писмото от Брюксел, заради което търгът за избор на изпълнители бе спрян в последната минута, бе крито цели две седмици от пътната агенция. Така кандидатите в конкурса бяха изненадани в последния работен ден на 2008 г. с новината, че състезанието се замразява. Причината - жалба до Брюксел на кандидат, пожелал да остане анонимен, заради която шефът на Националната агенция "Пътна инфраструктура" Янко Янков временно спря работата на тръжните комисии.
Янков обясни, че писмото от Брюксел касае по-скоро тръжните процедури у нас въобще, отколкото конкретните конкурси за "Тракия". В него като основен аргумент за спиране на конкурса е посочено следното: "Участник, който не притежава собствена асфалтова база, трябва да подпише споразумение с физическо или юридическо лице, което е собственик на такава база, съдържащо задължителна клауза, съгласно която собственикът на въпросната база няма право да достави асфалтова смес на трето лице, ако доставките съвпадат с графика на изпълнението на работите по тръжните проекти." Или казано по друг начин, ако дадена компания няма асфалтова база и спечели търга за "Тракия", тя трябва да си осигури приоритет в доставките. Според жалбоподателя обаче, това нарушавало конкуренцията между участниците. Тогава възниква въпросът как компания, която не може да си наеме асфалтова база, ще успее да построи качествено и в срок един от най-важните родни инфрастурктурни обекти?
Вчера стана ясно, че има и втора жалба срещу търга, изпратена от търговския представител на Австрия у нас. В нея се атакуват различни точки от тръжната процедура. Янков обаче отказва да отговори дали двата вече проведени търга за аутобана ще бъдат анулирани, в случай че Брюксел ни посъветва да открием нови процедури. На 12 януари родна делегация, начело с шефа на НАПИ Янко Янков и председателят на надзорния съвет към ведомството Иван Атанасов, ще се срещнат в Брюксел с представители на дирекцията, за да разяснят всички точки по жалбата.
Ямков обаче е категоричен, че няма реални проблеми с тръжните условия, но все пак ще изчакат решението на Брюксел по казуса и след това ще решат как да продължат с проекта. От агенцията се надяват работата на комисиите за двете отсечки да бъде подновена до края на месец януари. За да не се забавят и други подобни проекти, пътната агенция подготвя промяна на тръжните условия. Те ще бъдат прецизирани така, че компании, които нямат капацитет за подобни обекти, да нямат правото да ги изграждат. В противен случай има риск фирми-посредници да печелят поръчки и да ги възлагат на реални строители. При подобен случай има оскъпяване на цената три пъти и затова агенцията планира да направи регистър на капацитета на компаниите.