Инвеститори искат минералната баня в Пазарджик за мол
06.03.2009г.
Инвеститори са заявили интерес на мястото на минералната баня в Пазарджик да изградят голям търговски и развлекателен център. Те са предложили на ръководството на общината идейния си проект.
Кметът на Пазарджик Тодор Попов заяви, че изискването на администрацията е да се реализира на мястото публично-частно партньорство, за да се запази теренът като общинска собственост. Срещу разрешението за строеж на мол, инвеститорите ще обезщетят общината със зали за танцовите й ансамбли с обща площ 1600 кв.м. и ще изградят безплатно нова хигиенна баня в кв. "Изток".
Попов не пожела да съобщи кои са инвеститорите, тъй като все още собствеността на терена е публична общинска и няма решение на общинския съвет за реализиране на публично-частно партньорство. Той уточни, че фирмите, които проявяват интерес, са две и общината ще избере с конкурс с коя от тях да си партнира.
Една от фирмите обаче явно е убедена в успеха на начинанието, тъй като е поръчала и вече разполага с проект за изграждане на търговски и развлекателен център. Той ще е на площ от 3653 кв.м. и ще обхване не само терена на банята, но и част от паркинга зад нея, както и част от алеите от парка пред банята. Съществуващите зелени площи няма да бъдат засегнати, обещава кметът. На пресконференция на администрацията беше представен проектът на инвеститорите без да се съобщава кои са те, както и чия разработка е той.
Комплексът ще разполага с подземен паркинг за 63 автомобила и с три надземни етажа с магазини, киносалон с две зали и заведения за хранене. Разгърната застроена площ ще е около 10 хиляди кв.м.
Ръководството на местната администрация счита, че минералната баня трябва да бъде разрушена, тъй като сградата и топлопроводът, който довежда минерална вода от с. Варвара, са амортизирани. Услугите на Минералната баня в момента средно на ден ползват 572 жители на Пазарджик, като по данни на администрацията 99% от тях са роми. Затова се предлага изграждане на хигиенна баня по-близо до ползвателите й – в кв. "Изток".
Бъдещата баня в ромския квартал, която ще бъде изградена от инвеститора на мола безплатно като компенсация, е проектирана за капацитет от 50 мъже и 50 жени. Самата баня е върху 512,8 кв.м., а към нея има и комплекс за услуги с площ близо 100 кв. м.
В градоустройствения план на Пазарджик, в урегулирания поземлен имот, където в момента е минералната баня, вече е отредено, че теренът е за търговия и услуги, което е съобразено и с градския пазар, намиращ се в непосредствена близост. В общинския съвет на Пазарджик на два пъти предложението за промяна на собствеността на терена от публична в частна общинска не успява да събере нужните две трети от гласовете. Срещу идеята да се построи нова баня и на мястото на старата да се изгради търговски център са съветниците от БСП и ГЕРБ. Според тях много малко градове могат да се похвалят с минерална баня, затова тя трябва да бъде основно ремонтирана, а не разрушавана. Специалисти в администрацията сочат, че за ремонта на банята са необходими поне 2 млн.лв., което е твърде голяма инвестиция, за да бъде реализирана със средства от местния бюджет. Ръководството на общината е на мнение, че цената, която се плаща на Басейнова дирекция за минералната вода, е твърде висока. Освен това водата по трасето от Варвара до Пазарджик изстива и се налага допълнително да се подгрява, което е още един допълнителен разход.