Жилищните ипотечни заеми се *евроизират*
10.03.2009г.
Жилищните ипотечни кредити се "евроизират" - за втори пореден месец нарастване има само на портфейла от заеми в евро, докато тези в левове отчитат свиване. Това показват данните на БНБ към края на януари 2009 г. През първия месец на тази година нарастването на жилищните ипотечни кредити в евро е с 22.9 млн. лв., а през декември то е било със 106 млн. лв. В същото време левовата част от ипотеките за домакинства през януари намалява с 21.6 млн. лв., а през декември - с 4.9 млн. лв.
Ръстовете през октомври и ноември на левовите и на евровите заеми са съответно 9.8 млн. и 111.3 млн. лв. и 9.9 млн. лв. и 153.1 млн. лв. През последните пет месеца делът на жилищните ипотечни заеми в евро се увеличава от 45.6% на 48.1% от общия портфейл на този тип кредити за домакинствата. И при потребителските заеми, където делът на тези в евро е само 12%, също се забелязва, че януари е третият пореден месец с нарастване само на кредитите в евро, като левовите се свиват. Миналата седмица управителят на БНБ Иван Искров на форум пред инвеститори, организиран от "Оксфорд бизнес груп", почерта, че около 97% от кредитите в чужда валута са деноминирани в евро и благодарение на паричния съвет не съществуват никакви колебания в курса лев/ евро. Така прехвърлянето на валутен в кредитен риск в българската банкова система няма, допълни още той.
Както се вижда от данните през последните няколко месеца, нарастването на кредитите спада, което се дължи както на свиване на кредитирането от банките, така и на намалялото търсене на ипотечни заеми от клиентите. От една страна, това е поради наследеното очакване за спад в цените на недвижимите имоти, а от друга - заради несигурността в доходите. От консултанта "Кредит център" отчитат за февруари, че клиентите предпочитат да изчакат, преди да ползват кредит. Според данните им 67% от клиентите проучват пазара и възможностите за кредитиране и покупка на имот, но не пристъпват към действие. Над 50% от тях планират да изчакат около година, преди да влязат в процедура, защото вярват, че толкова време ще отнеме възстановяването на пазарите от започналата криза. Съветът, който дават кредитните консултанти е клиентите да не капарират имот, преди да са получили одобрение за кредит от банката. През месец февруари е имало такива, които са загубили вложена първоначално сума, тъй като първо са капарирали жилище, а след това се оказва, че не отговарят на новите условия на банките, обясняват още специалистите.