Търсим финансиране за АЕЦ Белене за 2009 г.


Немската RWE иска да се включи в ядрения проект едва след финансовото му структуриране. Край на посредниците в новите газови договори, обсъдени с Москва

23.03.2009г.

Тази година ще бъде решаваща за АЕЦ "Белене", стана ясно от изказване на министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров в предаване по БНР. Министър Димитров обяви, че предварителните разговори с избрания за стратегически инвеститор във втората атомна централа концерн RWE, са предвиждали съвместното финансиране на дейностите да започне веднага след учредяването на дружеството между държавата и енергийния гигант. "Явно под влияние на кризата RWE е изменил концепцията си. Настояват да се включат във финансирането след финансовото структуриране, което първоначално беше определено в началото на 2010 г.", съобщи още Димитров.

Според икономическия министър, като се има предвид това, сега стои въпросът за финансиране на дейностите през 2009 г. Търсим резерви, в това число свързани с Русия, каза Петър Димитров. Той припомни, че при посещението си в България миналата година, Владимир Путин е заявил, че има 3,8 млрд. евро в руския бюджет за проекта "Белене". "Ние разчитахме да не ползваме този ресурс, но в създалата се ситуация при всички случаи е добре да проучим условията на това кредитиране", коментира Димитров.

Министърът съобщи още, че при посещението му в Москва в края на миналата седмица е било обсъдено и подготвянето на нови договори с "Газпром", при които ще бъдат изключени посредниците при доставката на природен газ за България. Според Димитров договорите без посредници ще доведат до намаляване на цената на газа. В момента вървят разговорите между експертите за уточняване на условията по новите контракти.

По време на срещата си с руския министър на енергетиката Сергей Шматко, министър Димитров е поставил въпроса в новите договори да има гаранции на доставчика на газ, че ако нещо се случи, той ще носи отговорност. Във връзка с поисканите от България компенсации за газовата криза,  руската страна отново е заявила позицията си, че такива трябва да бъдат търсени от Украйна. Москва е изразила готовност да окаже юридическа помощ при евентуален иск срещу Киев.

Що се отнася до проведените разговори за газовите проекти, Петър Димитров заяви, че Москва е категорична, че "Южен поток" трябва да се изгражда. "Обсъжда се вариантът да се увеличи обемът на газа, който ще се подава през "Южен поток" и заяви, че има промяна в руската позиция, тъй като преди Русия не е желаела подписването на междуправителствено споразумение между всички държави участници.

Димитров допълни, че е бил поставен и въпросът за това, че алтернативни трасета трябва да се търсят не само от получателя на газа, но и от доставчика.

разпечатай