По нов австрийски метод ще се прокопава метрото от "Хемус" до бул. "Джеймс Баучър". Методът е по-икономичен от този, по който работят японците, като по този начин са строени част от тунелите във Виена, обясни ръководителят на строежа Боян Делчев.
Вчера кметът Бойко Борисов и транспортният министър Петър Мутафчиев удариха първа копка на метростанция 10 до Сити център. Дълбачката, която ще гради този тунел, ще влезе през май и ще се движи под бул. "Черни връх".
Идеята е тази част на тунела да се прокара до 2 години и половина, а отгоре улицата да се възстанови. Движението по булеварда няма да се спира, а в долната му част от НДК до "Хемус" се прави допълнително платно на мястото на тротоара.
Строежът на това трасе ще върви с 1.7 км. на година. Отсечката е част от трасето на Метрополитена от "Надежда" до "Лозенец". То е дълго 6.7 км. и по него ще има 7 метростанции. Проектът е за над 250 млн. евро, като 157.3 от тях са от еврофондовете по програма "Транспорт", 27,7 млн. евро е националното съфинансиране, а общината участва с 62 млн. евро.
По време на строителството ще има неудобства за софиянци, но след това хората ще пътуват от Централна гара до НДК за 10 минути вместо за час, както е сега - коментира кметът Бойко Борисов. Транспортният министър пък допълни, че със заработването на метрото като система, транспортът в столицата ще стане интермодален, което пък ще намали задръстванията. Трамвайна връзка от Студентски град до последната спирка на метрото в "Младост" пък ще "доставя" студентите до центъра. През октомври ще заработи отсечката от "Младост" до стадион "Юнак", обеща кметът Борисов.