Енергийни спестявания може да заменят строежа на нови мощности
16.04.2009г.
Ниските цени на тока в България не стимулират потребителите към мерки за енергийна ефективност, които могат да заменят изграждането на нови мощности. Това заявиха участници във форума "Енергетика, екология, глобално затопляне", организиран от "Инициатива 2020 г.", в която участват фондация "Кредо Бонум", фондация "Капитал" и Центърът за либерални стратегии, подкрепян от Световната банка. Те обявиха, че т.нар. негавати са по-доброто и евтино решение. В момента страната си остава лидер по енергоемкост на единица БВП, като изостава над 6 пъти спрямо Германия например и над два пъти от Полша.
Сегашните тарифи на електроенергията не отразяват разходите на енергийните компании. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) определя цените по метода "таван на приходите", който не създава стимули за намаляване на разходите и подобряване на ефективността. Според представителите на електроразпределителните дружества този метод трябва да бъде преразгледан. Индустрията в България плаща повече от бита, а в Европейския съюз съотношението е обратното. "Цената е мощен стимул към енергийно спестяване. Може да се обмисли въвеждане на двукомпонентна цена на тока, каквато имаше за парното", каза членът на управителния съвет на "ЧЕЗ България" Георги Миков. Така потребителите ще плащат за енергия и за използвана мощност. "Тарифите трябва да се разнообразят и да се направят по-гъвкави. Необходимо е да се отчете в тях отражението на производството на енергия от алтернативни енергийни източници", смята вицепрезидентът на "ЕВН България" Калина Трифонова. Цените трябва да покриват разходите, а социално уязвимите да бъдат подпомагани, каза членът на управителният съвет на "Е.OН България" Бойко Димитрачков. В момента комисията изкуствено задържа цените за бита за сметка на тези за индустрията и намалява инвестициите на електрокомпаниите в развитие на мрежата.
Хенг Буш, консултантът на регионалния вицепрезидент на Световната банка за Европа и Централна Азия, прогнозира увеличение на тарифите. Допълнителен натиск върху тях ще оказват инвестициите в производство на енергия от вятър, слънце и вода. Още от юли тази година всички потребители ще плащат към цената за пренос добавка за екологична енергия. Буш посъветва да бъдат въведени дългосрочни данъчни облекчения за потребителите, които да ги стимулират към енергийна ефективност. По думите му може да се използва опитът на Дания, която е въвела високо ДДС върху потреблението и по този начин клиентите на енергийните компании са мотивирани към енергийни спестявания.
"Трябва да се обърнем към домакинствата, да се направят програми за изолация на цели домове. Натискът върху потребителите ще ги принуди да предприемат такива мерки", каза директорът на дирекция "Енергийна ефективност и ВЕИ" в енергийното министерство Костадинка Тодорова. Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България предложи държавата да направи програма за изолация на сградния фонд. Председателят на Българския енергиен форум Иван Хиновски заяви, че в момента съседите в блоковете нямат интерес и стимули да създават асоциации.