Безпаричието спря санирането
При санираните панелки икономията на енергия за отопление достига 60%. Проектите за повече сгради с предимство
23.04.2009г.
Половината от домакинствата у нас нямат финансовата възможност да инвестират в поддръжка на жилищата и да заделят средства за саниране на собствените си жилища. Това съобщи Георги Георгиев, управител на Българската жилищна асоциация по време на първата конференция по енергийна ефективност в жилищния сектор, организирана от Икономическата комисия на ООН за Европа (UNECE). Необходимо е въвеждането на нова жилищна политика, но в обществото няма консенсус. Дори новият Закон за етажната собственост, който ще влезе в сила от началото на май, ражда спорове, обясни той.
Пречка за бързото обновяване на жилищния фонд в България е социалното разслоение на собствениците, смята Цвета Наньова, програмен ръководител на ПРООН за България. Увеличаването на субсидията за саниране до 50% би увеличило дела на имащите възможност да се включат домакинства до 70 на сто. Според Наньова прекаленото увеличаване на сумата, отпускана като безвъзмездна помощ, няма да има възпитателен ефект, а вместо това трябва да се намери баланс между интересите на обществото и собствениците на жилища, нуждаещи се от обновяване.
Обновяването на започнатите вече сгради демонстрационният проект на МРРБ и ПРООН ще завърши до средата на годината. По проекта обаче продължават да се събират кандидати. Основното условие е всички от етажната собственост да са съгласни да участват, след което се кандидатства пред общината. Очакваме за 2009 г. правителството да отпусне 10 млн. лева. Целта ни е в бъдеще да се ориентираме към проекти не за отделни кооперации, а за групи от сгради, като се включи и елемент за използване на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Именно това се опитваме да направим в Смолян, където десетина сгради вече са бенефициенти по нашата програма. Ще им предложим да инвестират в изграждането на малка локална отоплителна централа, която да работи на биогориво - дървесни отпадъци. Според изчисленията на експерти, домакинствата ще намалят разходите си за отопление до 3 пъти и няма да има нужда да мъкнат дърва в жилищата си. Подобни проекти на комбинация от саниране и ВЕИ ще имат предимство при избора за субсидиране.
Най-малък интерес към проекта проявяват живеещите в панелките, защото там са повече домакинства. От друга страна при този тип сгради има най-голям ефект от санирането. В София интерес към проявата са проявили само нови десетина входа.