С една трета са се увеличили ипотекирани имоти за продажба




12.05.2009г.
С около една трета са се увеличили ипотекираните имоти за продажба през първото тримесечие на годината спрямо същия период на миналата, показват данните на Агенцията по вписванията. Наложените възбрани са 6022 срещу 4526. В тях необслужваните ипотеки са около 90% от случаите. Останалите са възбрани на имоти за неплатени данъци и други. Случаите на увеличаване на просрочията на ипотеките започват в края на миналата година и продължават през тази, показват данните на Агенцията по вписванията. Те съвпадат и с наблюденията на брокери, съдия-изпълнители и банкери. Според представители на банковия сектор, пожелали анонимност, увеличение на изкарваните от банките ипотекирани имоти за публична продан е имало от края на миналата година до първите два месеца на тази. По думите им от март се наблюдава забавяне на темпа. Според Георги Дичев, председател на Камарата на частните съдебни изпълнители, има увеличение на изкарваните за продажба ипотекирани имоти, но то не е драстично. Той прогнозира, че ако кризата се задълбочи, нарастването ще бъде по-голямо.

Ако се вземе за сравнение обаче най-ниската база на наложени възбрани на имоти през трето тримесечие на миналата година спрямо първото на тази, увеличението е над 50%.

Въпреки стряскащите данни този пазар обаче заема само 2% от пазара на имоти и няма нищо обезпокоително, смятат брокери. При 300 хиляди сделки с имоти годишно близо 2000 ипотекирани имота месечно изкарани на пазара са незначителен брой от сделките.

Другата тенденция, която се очертава, е забавяне на този сегмент от пазара и малко продажби на обявени ипотекирани имоти, показват наблюденията на частни съдебни изпълнители, които провеждат търговете с обявени от банките имоти, ипотекирани като обезпечения. Само около 10% от обявените имоти се продават. Причината за това, от една страна е, че банките на този етап предпочитат да предоговарят условията по кредити с клиенти, които имат временни затруднения, вместо да пристъпват към крайната мярка - взимане на обезпечението.

От друга страна, банките изискват по-високи цени при оценките на имотите преди пускането им за публична продажба, коментираха съдебни изпълнители. По думите им така имотите се въртят на първа, втора и т.н. продажби и това забавя пазара, обясняват те. Ипотекиран имот, изкаран за публична продажба, стои на пазара, докато не се продаде. Банката е тази, която изисква от съдебния изпълнител нова продажба. При втора продажба цената на имота е с 20% по-ниска от тази при първия търг. Ако не се продаде и при втория опит, се прави нова оценка и имотът се пуска с нова начална цена.

До края на този месец Камарата на частните съдебни изпълнители ще има специален сайт, който ще съдържа всички обяви за публична продан. Сайтът ще бъде безплатен. Така хората ще имат много по-лесен достъп до информацията за публична продан на имоти. В момента някои банки също обявяват на интернет страниците си имотите, които са пуснати за публична продажба.
разпечатай