Магистрала Люлин ще е готова през 2012 г.
09.06.2009г.
Магистрала "Люлин" ще бъде завършена през 2011-2012 г., ако се работи със сегашния темп на работа. Прогнозата е на Европейската комисия (ЕК) и е била съобщена от Карстен Расмусен, зам.-ръководител на отдел "България" в главна дирекция "Регионална политика" на ЕК, по време на комитета за наблюдение и контрол на проектите по ИСПА. Това съобщиха в понеделник от Национална агенция "Пътна инфраструктура" (НАПИ). Расмусен е посочил като пример магистралата за това как развитието на всеки рисков проект може да се обърне на 180 градуса и нещата да се случват.
Всички проекти по ИСПА трябва да приключат до 31 декември 2010 г., в противен случай губим парите, каза в понеделник вицепремиерът Меглена Плугчиева. Това стана по време на кръглата маса на тема "Изпълнение на проекти, финансиране от ЕС - престиж или необходимост", организирана от Института за управление на програми и проекти. Изпълнителният директор на НАПИ Янко Янков е изразил увереност, че въпреки изоставането строителството на аутобана ще приключи в програмния период, се казва в съобщението на пътната агенция. В него е посочено, че се предвижда ускоряване на строителството през следващите 14 месеца.
Първите 5 готови км от магистралата трябва да бъдат пуснати на 18 юни за посещението на еврокомисаря по регионална политика Данута Хюбнер, обещаха неотдавна от НАПИ. В началото на май Хюбнер съобщи добрата новина за деблокирането на спрените 115 млн. евро за строителството на "Люлин". В момента на магистралата работят около 1000 души на 24-часов режим, е посочено в съобщението на НАПИ.Има нужда от политическо осмисляне на формата на публично-частното партньорство за решаването на обществени проблеми. Това каза Цвета Каменова, директор на дирекция "Икономическа политика" в Министерския съвет и ръководител на проекта "Усъвършенстване на координацията и мониторинга при реализацията на концесии". Тя представи на кръгла маса резултатите от проекта, който се реализира по оперативна програма "Административен капацитет".
Публично-частното партньорство е метод да се предоставят по-добри услуги на гражданите, каза Каменова. Пред БТА тя допълни, че "макар че имаме нелош Закон за концесиите, смятам, че на този етап нямаме успехи в тази посока, защото политическата воля и експертизата за реализиране на подобни проекти сякаш са се загубили". По отношение на строителните концесии за магистралите най-големият проблем в момента е неясната политика какво да бъде отдадено на концесия, смята Каменова. Тя посочи, че независимо от предварителните виждания аутобаните "Хемус" (София - Варна) и "Черно море" (Варна - Бургас) да бъдат изградени на концесия, трябва да се реши как да стане това.
Ако магистрала като "Хемус", която включва изградена и неизградена част, се даде на един концесионер, това ще бъде неефективна концесия, защото обектът е много голям, смята експертът. По думите й добрите европейски практики показват, че такъв обект трябва да се раздели на лотове и да се инициират пакетни търгове за избор на концесионери. Според Каменова нова е и основната причина все още да не е построена магистрала "Тракия" (София - Бургас). Другият порок на този проект е липсата на конкурсна процедура, каза Каменова.