Масови фалити заплашват българския бизнес




30.06.2009г.
Песимистичните прогнози за последствията от икономическата криза в България добиват все по-реални очертания. Наред с увеличаването на безработицата, данните показват и рязко повишаване на решенията за откриване на производство за несъстоятелност, вписани в Търговския регистър. По данни на Агенцията по вписванията (АВ), само от януари до април тази година съдилищата са постановили, че за 123 фирми трябва да започне процедура, която да провери дали не са във фактическо състояние на фалит. За сравнение - за същия период на 2008 г. те са били само 72.

Близо два пъти са се увеличили и решенията за обявяване в несъстоятелност. Те са актът, с който официално се признава, че търговецът няма как да развива дейност и да плати на кредиторите си, затова съдът обявява фалита му. За първите четири месеца на 2009 г. 118 фирми са обявени в несъстоятелност, докато през миналата година са били 67.

Според председателя на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев, ситуацията е още по-мрачна и вече 160 фирми са обявени в несъстоятелност, а броят им през следващите месеци ще расте. Фалитите в някои отрасли като в строителството например ще достигнат 20% на компаниите. Според представителите на работодателските организации влошаване на ситуацията може да се очаква през есента и зимата, когато голяма част от компаниите ще изчерпи напълно резервите си, които сега им позволяват да работят дори и на загуба.

"Една от причините е, че няма конкретни мерки за подпомагане на индустрията и за облекчаване на достъпа до банков кредит", заяви председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Иво Прокопиев. Досега компаниите използваха натрупаните си печалби от минали периоди, но ако през следващите месеци няма раздвижване, ще им бъде много трудно, смята шефът на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.

Въпреки обезпокоителните данни от работодателските организации засега липсва точна статистика колко компании са извън бизнеса. Председателят на Камарата на строителите в България Иван Бойков заяви, че засега не е чувал конкретни имена на компании от бранша, които да са фалирали. Той добави, че се подготвя справка, която до 1-2 месеца ще покаже колко от фирмите са останали в бизнеса и колко са в несъстоятелност. Данните на Националния статистически институт показват, че въпреки отчетения слаб ръст на новото строителство през април спрямо март на годишна база свиването му е с 8.9%. Това е по-важният показател за състоянието на отрасъла и показва сериозното свиване в сектора, обясниха браншовици.
разпечатай