Парите за водните проекти ще потекат най-рано през декември




16.07.2009г.
Най-рано в края на тази година Европейската комисия може да размрази парите за водната инфраструктура по оперативната програма "Околна среда". Ръководителят на отдел "България" в Главна дирекция "Регионална политика" в ЕК Карстен Расмусен миналата седмица се е срещнал в Брюксел с представители на министерствата на регионалното развитие и на околната среда и е поставил допълнителни условия за отпускането на над 1 млрд. евро за ВиК проекти.

За да бъде продължено финансирането, България трябва да направи преглед на проектите, които вече се изпълняват, и да предприеме реални действия за прилагане на Закона за водите. Той предвижда да бъдат изградени обособени територии за предоставяне на ВиК услуги и на тях да действа един оператор. За дейността на операторите трябва да бъдат създадени ВиК асоциации с участието на общините и държавата. Тези условия не са нови и бяха поставени от Брюксел преди месеци, но досега не са изпълнени. На срещата преди седмица Расмусен само ги е прецизирал. Източник от Брюксел уточни: "Всичко това е необходимо, за да се избегнат твърде сходни проекти в един регион. Освен това трябва да е ясно регламентирано кои са собствениците на ВиК мрежите, за да има реално управление, качество и гаранция за инвестицията." Шефът на дирекция ВиК в регионалното министерство Пламен Никифоров потвърди за условията на Брюксел. Създаването на асоциации и обособяването на територии може да стане най-рано в края на 2009 г., а министерството подготвя правилник за дейността на асоциациите и наредби към него, обясни Никифоров.

Междувременно управляващият орган на програма "Околна среда" във вторник постави под засилен контрол 18 проекта за изграждане на водна инфраструктура, за които има сключени договори, съобщи екоминистерството. Това са проектите на общините Бургас (кв. "Меден рудник"), Белослав, Вълчи дол, Велико Търново, Руен, Тунджа, Каолиново, Лозница, Главиница, Горна Оряховица, Каварна, Своге, Хисаря, Попово, Ябланица, Странджа, София (за кв. "Овча купел") и Сливен. Решението е взето след съгласуване с Брюксел, признаха от екоминистерството, след като дълго време отричаха, че Еврокомисията има забележки по твърде високата стойност на проектите. "Проверката се извършва паралелно с изпълнението на договора и има за цел да гарантира целесъобразността на извършваните разходи и икономическата ефективност на използваните публични средства. Общините ще бъдат своевременно уведомявани за всички заключения и резултати", съобщава министерството. Става дума за 344 млн. лв.
разпечатай